Denník N

Peter Szolcsányi: Všetko je chémia, aj to, keď žene po vysadení antikoncepcie zrazu nevonia jej partner

Peter Szolcsányi. Foto N – Tomáš Benedikovič
Peter Szolcsányi. Foto N – Tomáš Benedikovič

Prečo nám niekto najprv neodolateľne vonia a po rokoch ho nemôžeme ani cítiť? „Všetko okolo nás je chémia, platí to aj o láske a aktivitách s ňou spojených,“ hovorí chemik Peter Szolcsányi.

V rozhovore sa dozviete aj to,

  • prečo nám partner či partnerka vonia,
  • čo znamená, keď medzi ľuďmi preskočí iskra,
  • ako sa mení naša vôňa v priebehu života,
  • prečo niekoho nemôžeme ani cítiť,
  • čo ne/vedia chemici o ľudských feromónoch,
  • ako človeka ovplyvní strata čuchu.

V rozhovoroch sa vás často pýtajú na biochémiu lásky. Nevolali vás aj do televíznej relácie Svadba na prvý pohľad, kde tím odborníkov vyberá biologicky a psychologicky „kompatibilné páry“, ktoré sa spoznajú až na vlastnej svadbe?

Volali.

Prečo tam teda nie ste?

Lebo odo mňa chceli veci, ktoré sa zmysluplne robiť ešte jednoducho nedajú. Myslia si, že v chémii sme už dnes na takej úrovni, že na základe molekúl vieme vysvetliť všetko. Veľmi veľa vecí už síce dnes opísať a vysvetliť vieme, ale samozrejme, zďaleka nie všetky. Keď sa stretnú dvaja ľudia, je to taká komplexná záležitosť, že zredukovať to čisto na chemickú rovinu, aby sme to úplne vysvetlili, je pri súčasnom stave poznatkov zatiaľ nemožné.

Dnes máme uchopený ešte len maličký výrez reality, už vieme o niektorých molekulách, ktoré sa na tom procese zúčastňujú. O mnohých však ešte nevieme nič a v skutočnosti len kĺžeme po povrchu, ešte stále máme rôzne dôležité veci povytrhávané z kontextu. Síce sa snažíme to komplikované puzzle dávať dokopy, ale jeho súčiastky sú zatiaľ roztrúsené a my ešte ani netušíme, ako by mal ten hotový obraz vlastne vyzerať.

Ak si teda niekto myslí, že urobí genetický profil dvoch jedincov a na základe toho úplne vážne povie, že sa k sebe tí konkrétni ľudia hodia ako partneri alebo nie, tak to je čistá fantazmagória. Dnes ešte niet takého človeka, ktorý by to na základe súčasného vedeckého poznania mohol zodpovedne prehlásiť.

Nehovoriac o tom, že človek sa v priebehu života mení. Aj keď si dnes dvaja ľudia sadnú, tak to bude z množstva rôznych dôvodov, no stačí zmeniť jeden parameter a zrazu to môže byť celé úplne inak. Niekedy úplne postačí, aby bola ona katolíčka a on protestant, alebo ona vegánka a on mäsožravec – a už to môže byť všetko v keli. Potom je úplne jedno, že sú geneticky kompatibilní.

V šou využili známy test s tričkom – muži mali spať tri noci v tom istom bavlnenom tričku a nepoužívať pri tom žiadne dezodoranty ani parfumy. Ženy si potom mali vybrať tričko, ktoré im najviac voňalo. Dá sa na základe toho zistiť chemická kompatibilita potenciálnych partnerov?

Nie, dá sa z toho spoľahlivo zistiť iba jedna vec: či jedincovi A bude voňať jedinec B. Nič viac, všetko ostatné budú len dobré východiskové predpoklady.

Iste, výber partnera je v prvej fáze determinovaný najmä čuchovými zmyslami, ten senzorický test funguje z tohto pohľadu spoľahlivo, ale

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Rozhovory

Vzťahy

Človek, Rodina a vzťahy, Veda, Zdravie

Teraz najčítanejšie