Denník N

Komik Tomáš Hudák robí stand-up o kritickom myslení: Zaváňa to elitárstvom, ale nechceme ľudí poučovať

Foto N - Vladimír Šimíček
Foto N – Vladimír Šimíček

Navštevujú slovenské okresné mestá so zábavným programom Pohni hlavou a hovoria o kritickom myslení. Komici Tomáš Hudák, Jakub Gulík a moderátor Samo Marec si pozývajú lokálnych hostí, ale aj odborníkov na dezinformácie alebo kritické myslenie.

Tomáš Hudák v rozhovore vysvetľuje, ako program vyzerá aj aké vtipy radi hovoria. „Rád uvádzam ako príklad zážitok z cesty s kamarátom. Z auta sme videli bilbord politickej strany s nápisom Viac práce pre ľudí. Kamarát sa rozhorčene ohradil: „A to akože málo robím, doprdele?“

Keď vás oslovili na stand-up o kritickom myslení, neboli ste skeptický? Nie je to nudná téma?

V poslednom čase som o tejto téme veľa čítal, pretože aj v blízkom okolí sa stretávam s tým, že sme náchylní veriť veciam, ktoré nie sú podložené faktami. Z kníh som sa dozvedel veľa nových vecí – napríklad o tom, ako funguje ľudský mozog, v čom je zraniteľný a ako to využívajú ľudia, ktorí chcú ostatných manipulovať. Povedal som si, že by to bolo zaujímavé povedať to ľuďom jednoduchšie – čo u nás znamená vtipne. Keď sa človek smeje, je nastavený v dobrej nálade a lepšie prijíma aj vedomosti.

Aké nové informácie ste sa z kníh dozvedeli?

My ľudia o sebe často nerozmýšľame ako o živočíšnom druhu, ale náš mozog funguje len tak, ako mu to evolúcia dovolila. Najzaujímavejšie zistenie pre mňa je, že náš mozog sa milióny rokov vyvíjal ako mozog lovcov a zberačov – teda prijímal len zvukové a vizuálne vnemy a len to, čo vedel chytiť či ovoňať. To sa dialo po milióny rokov. No posledné desiatky rokov zrazu žijeme virtuálny svet, na ktorý náš mozog nie je pripravený. Preto je dezorientovaný z toho množstva informácií, ktoré sa na nás valia. Predtým bol zvyknutý vyhodnocovať len malé množstvo informácií – či oberieme tento strom alebo tamten.

Je táto informácia pre vás materiál na vtip?

Keby som to rozprával takto, bola by to nudná prednáška. My to ľuďom chceme povedať tak, aby sa

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Rozhovory

Slovensko

Teraz najčítanejšie