Denník N

Polášek v semifinále prehral päť podaní za sebou: Stratil som okuliare, loptičku som ledva trafil

Filip Polášek po návrate z Australian Open. Foto - TASR - Jakub Kotian
Filip Polášek po návrate z Australian Open. Foto – TASR – Jakub Kotian

Filip Polášek s Chorvátom Ivanom Dodigom postúpili do semifinále štvorhry na Australian Open, v ktorom nečakane prehrali s nenasadeným austrálskym párom Max Purcell, Luke Saville. Polášek bude od pondelka minimálne svetovou sedmičkou v rebríčku štvorhry.

V semifinálovom stretnutí ste päťkrát prišli o podanie, čo ste zdôvodňovali oslepujúcim slnkom. Ako si má laik predstaviť podávanie do ostrého slnka?

Možno ako keby vám ráno po prebudení do očí zasvietila najsilnejšia lampa. Vypáli to oči, teraz na kurte to bolo podobné. Bohužiaľ, nedokázal som sa s tým pri podaní vyrovnať. Problém bol možno trochu aj v tom, že počas prvých desiatich dní v Melbourne bolo zamračené, takže so slnkom sme veľmi neprišli do kontaktu a nemohli sme to trénovať.

Aké presné sú za normálnych okolností vaše podania a ako to bolo v semifinále?

Či už podanie smeruje na stred, alebo von, mieri sa asi na desať – pätnásť centimetrov od čiary. Tridsať- až štyridsaťcentimetrová odchýlka je už pre mňa zlé podanie, aj keď stále to môže vyzerať v poriadku. V semifinále však pre mňa bolo ťažké vôbec trafiť loptičku stredom rakety. Možno dvadsať podaní som trafil rámom.

V rozhovore pre SME ste hovorili, že v Austrálii ste stratili slnečné okuliare. Kedy sa to stalo a kedy ste zistili, že vám chýbajú?

Stratil som ich v šatni po prvom zápase na turnaji v Adelaide (12. 1. 2020 – 18. 1. 2020, pozn. red.). Zistil som to v ten deň a prijal som to ako fakt, s ktorým som ďalej pracoval. V priebehu ďalších dní však viac-menej nesvietilo slnko a ani sme nehrali zápas, v ktorom by okuliare boli potrebné.

Na tlačovej konferencii ste vysvetľovali, že išlo o špeciálne okuliare. Bežné slnečné okuliare z obchodu by v semifinále nepomohli?

Problém nie je v tom, že by nebolo možné dostať športové okuliare. Ide však o to, že

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie