Denník N

Logo Odkaz MMŠOdkaz MMŠ: O útoku poľskej vlády na sudcov

Ilustrácia – Shooty
Ilustrácia – Shooty

Je to znepokojujúci text, dokonca aj z pohľadu našej slovenskej – veľmi nedokonalej – demokracie.

Slovensko má problém so skorumpovanými sudcami, ktorí slúžia mafii a politikom. Reforma justície je teda žiaduca, aby súdnictvo dosiahlo skutočnú nezávislosť od politickej moci. Lenže pod pojmom reforma, ktorý znie na prvé počutie povzbudivo, sa môže skrývať aj vážna hrozba pre demokraciu. To je prípad Poľska, kde tamojšia konzervatívna vláda hovorí, že musí justíciu reformovať v mene očisty od skorumpovaných sudcov, ktorí majú komunistickú minulosť.

O snahe poľskej vlády ovládnuť súdnictvo píše americká novinárka a historička Anne Applebaumová v mesačníku The Atlantic (kam prešla nedávno z denníka The Washington Post).

Je to znepokojujúci text, dokonca aj z pohľadu našej slovenskej – veľmi nedokonalej – demokracie. Applebaumová žije v Poľsku so svojím manželom Radkom Sikorským, bývalým ministrom zahraničia a dnes europoslancom, a otvorene priznáva, že medzi jej priateľmi sa šíri obava, že v Poľsku sa začnú politické procesy končiace väzením pre oponentov vlády.

Súčasný minister spravodlivosti Zbigniew Ziobro (ktorý je zároveň aj generálnym prokurátorom) už na tom pracuje, a keď dokončí čistky v justícii, bude mať k dispozícii lojálnych sudcov, ktorí mu pôjdu na ruku. Medzi Applebaumovej priateľmi sa šíri čierny humor z čias komunizmu: „Myslite na to, koľko času na čítanie budeme mať vo väzení!“

A pocit déja vu je silný. Vládna propaganda ide na plné obrátky ako za bývalého režimu. Štátna televízia vysiela program nazvaný Kasta, ktorý vykresľuje sudcov ako skorumpovaných chamtivcov. Na bilbordoch sú slogany ako „Sudca ukradol klobásu z obchodu“ alebo „Opitý sudca sa pobil v bare“. Ich

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Logo Odkaz MMŠOdkaz MMŠ

Komentáre

Teraz najčítanejšie