Denník N

Žena zarábala viac, z niečoho sme žiť museli. Novinár vysvetľuje, prečo ostal s deťmi doma

Jan Dušek s deťmi. Foto – archív J. D.
Jan Dušek s deťmi. Foto – archív J. D.

„Každý muž na rodičovskej dovolenke by sa mal pripraviť na to, že jeho ego dostane veľkú nakladačku. Musíte zabudnúť na nejakú mužskú dominanciu,“ hovorí Jan Dušek z Kroměříža, ktorý strávil doma s deťmi dohromady šesť rokov.

Po narodení prvého syna sa mu kompletne zmenil život – nielen preto, že nastúpil na rodičovskú dovolenku, keď malo bábätko približne päť mesiacov. Rodina sa vtedy zároveň presťahovala z Prahy do Českej Lípy, kde mala manželka prácu.

„Opustil som teda nielen zamestnanie, ale aj známych a dosť radikálne sa od toho odstrihol,“ hovorí dnes 52-ročný Dušek. Než založil rodinu, pracoval ako novinár v českom mediálnom dome Sanoma, ktorý vydával napríklad magazín Vlasta, týždenník Květy alebo časopis National Geographic.

Citmi to neprebijete

S deťmi zostal doma hlavne preto, že jeho žena, ktorá pracuje v justícii, zarábala podstatne viac peňazí. „Po nejakých dvadsiatich rokoch v médiách som už, navyše, bol unavený, nikam som sa príliš neposúval a toto bola možnosť urobiť krok inam,“ dodáva. Na rodičovskú dovolenku nastupoval v čase, keď mal 38 rokov.

Okolie svojím rozhodnutím zaskočil. „Všetci kamaráti

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Rodičovstvo

Rodina a vzťahy

Teraz najčítanejšie