Denník N

Terénny pracovník: Rómovia sa pred voľbami zaujímajú o nové strany

Branislav Oláh. Foto N - Daniel Vražda
Branislav Oláh. Foto N – Daniel Vražda

Terénny pracovník Braňo Oláh už roky pracuje s rómskou komunitou v Detve. Už v roku 2012 predpovedal vzostup Kotlebu. Tvrdí, že „anticiganizmus“ využívala väčšina strán a ponúkali vinníka. Ťažil z toho len Kotleba, ktorý je v tejto téme autentický.

Ste streetworker a pracujete s rómskou komunitou v Detve už štrnásť rokov. Pripravuje sa táto komunita na parlamentné voľby?

Nespozoroval som, že by sa nejako cielene pripravovali, ale na voľby sa pýtajú, dokonca sa pýtajú, koho by mali voliť. Časť z nich pozerá televíziu, počúva rozhlas a citlivo vnímajú prieskumy verejnej mienky. Vidia, ako stúpajú preferencie Kotlebovej ĽSNS, a obávajú sa, aby sa nedostali k moci.

Môžeme tomu rozumieť tak, že sa zaujímajú o politiku?

Nie všetci, nedá sa to generalizovať, ale určite veľa ľudí ju vníma. Museli by byť hluchí a slepí, aby si hrozbu nevšimli a aby sa ich táto téma nedotkla.

Hovorili ste, že Rómovia sa pýtajú, koho majú voliť. V akom zmysle?

Je to hlavne v súvislosti so vznikom nových strán. Vzniklo Za ľudí Andreja Kisku a v Detve je táto strana silná. Kisku poznajú ako politika, ako prezidenta a poznajú aj jeho postoje. Je tu aj PS/Spolu, ktorá má tiež v prieskumoch podporu, tak nevedia, koho majú voliť. Zaujíma ich, kto za nimi stojí, pretože nie vždy sa dostanú k detailným programom politických strán. Na voliča vždy najviac pôsobia

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Voľby 2020

Slovensko

Teraz najčítanejšie