Denník N

Mama najlepšej kamarátky vašej dcéry o vás klebetí, rodičia synovho kamaráta sú rasisti. Čo robiť?

Ilustračné foto - Flickr.com
Ilustračné foto – Flickr.com

Zakazovať tínedžerovi kontakt s niekým, koho rodičia nemajú rovnaké názory ako vy, je kontraproduktívne, pripomína rodinný terapeut.

Naše deti prinášajú do našich životov nových ľudí – pediatra či pediatričku, učiteľky a učiteľov v škôlke a škole, panie na stráženie. Zbližujú nás so susedmi či s ľuďmi z ulice, s ktorými sme predtým veľmi nekomunikovali, lebo nebolo o čom. Zrazu sa s nimi stretávame na ihrisku či v herni a keďže aj oni majú deti, dá sa čo-to prebrať.

Ďalší typ nových ľudí v našich životoch predstavujú rodičia spolužiakov našich detí. A niekedy sa ukáže, že je to pomerne veľká výzva, ktorá preverí naše diplomatické schopnosti a talent manévrovať v komplikovanej sieti vzťahov a záujmov.

„Nemyslím si o sebe, že by som nebola priateľská alebo spoločenská osoba, ale na druhej strane som aj pomerne privátna,“ rozpráva štyridsiatnička Táňa, ktorá mala „menší“ problém s mamou najlepšej kamarátky svojej dcéry. „Zistila som, že nás pomerne odporne ohovárala pred inými rodičmi. Aj by som sa na tom zasmiala, ale naozaj o nás šírila rôzne zraňujúce lži,“ vysvetľuje.

Táňa má okrem tejto najmladšej dcéry ešte tri deti a pri tých sa jej nič také nestalo. „Naša Klára je druháčka a s tým dievčaťom sa pozná tri roky, chodili spolu aj rok do škôlky. Jej mama sa mi javila ako milá, hoci trochu zvedavá a vždy pripravená dávať mi rady. Dcéra je však moje štvrté dieťa, za tie roky som postretávala rôzne typy rodičov a iste ani ja nie som ideálna a bezchybná. Naozaj som sa ju snažila brať takú, aká bola. Videla som tiež, že Klárka má jej dcéru rada, boli stále na sebe prilepené. Vyhovovalo mi aj to, že to dievča je oveľa priebojnejšie ako naša dcéra, lebo tá je príliš plachá a nekonfliktná, čo je vo väčších kolektívoch problém. Takto spolu boli silnejšie.  Jednoducho som si povedala, že je lepšie usmievať sa pri nevyžiadaných radách a držať jazyk za za zubami.“

Keď je toho veľa

Lenže to sa ukázalo ako

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Rodina a vzťahy

Teraz najčítanejšie