Denník N

Keď mi to fungovalo na Slovensku a v Čechách, nie je dôvod, prečo by to nešlo aj v Amerike, tvrdí Yak.sha

Foto - Patrik “AUKAY312” Gemeš
Foto – Patrik “AUKAY312” Gemeš

Michal Novotný (1985), známy pod prezývkou Yak.sha, je majiteľom hudobného labelu F*CK THEM. Spolupracuje napríklad s Glebom a Haha Crew, pomohol aj známemu americkému raperovi 6ix9ine.

V podstate ste odštartovali kariéru amerického rapera 6ix9ine. Stal sa globálnou hviezdou po tom, ako ste ho promovali. Dá sa povedať, že ste sa vzájomne potiahli a spolu rástli?

Jasné, určite. Mne dokonca 6ix9ine ponúkol, aby som sa stal jeho manažérom, ale odmietol som to. Zakázal som si robiť manažéra interpretom. Je to veľmi nevďačná práca. Hlavne som sa rozhodol, že keď už budem venovať niečomu svoje nápady, energiu a čas, musí to byť môj vlastný projekt, pričom ten projekt môže pomáhať niekomu ďalšiemu. Povedal som mu, že môžeme spolupracovať ako label (hudobné vydavateľstvo) a interpret. V labeli sme ho nikdy ani nemali podpísaného, ale dohodli sme sa, že budeme spolu rásť. A to sa presne stalo.

Keď som sa s ním prvýkrát stretol, mal som viac followerov ako on. V tom čase bola Haha Crew omnoho známejšia skupina interpretov, ako bol on. Samozrejme, následne rástol, aj vďaka mnohým aktivitám okolo nás. Nehovorím, že na tú svetovú áčkovú úroveň sme ho dostali my, ale bez toho začiatku by sa to pravdepodobne nestalo. Nezanevreli sme na seba navzájom, stále sme spolupracovali. Boli sme spolu v Tatrách, keď nám volali z Ameriky a oznamovali, že zastrelili X (amerického rapera XXXTentacion, ktorého zabili 18. júna 2018 – pozn. red.).

O 6ix9ine sa hovorilo, že na sociálnych sieťach „trolloval“ a aj vďaka tomu si vybudoval základňu, zároveň mal aj viaceré hity. Prečo bol podľa vás taký zaujímavý?

Keď som s ním začal pracovať, išlo o hudbu. Prišiel za mnou mexický chalan v New Yorku, normálny pokorný chlapčisko, klasicky oblečený, nemal farebné vlasy, zlaté zuby, tetovania na tvári, nemal nič z toho, ako ho teraz poznáme. Mňa zaujal, lebo mal veľmi originálnu hudbu. Jeho hudba sa nedala k ničomu prirovnať. Geniálne bolo, že som nemohol nikomu povedať: „Vieš, on robí hudbu ako tento.“ Tam, kde 6ix9ine bol a kde je, ho dostala jeho hudba.

Druhá vec je jeho výzor. Postupne menil svoj imidž, sám si ho vymyslel. On je geniálny marketér a zároveň veľmi spontánny človek. Zároveň má „karmickú“ kariéru, lebo ľudia ho chceli zosmiešňovať. Veľa ľudí vynaložilo veľa energie, aby zosmiešnilo človeka, ktorý má

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Rozhovory

Kultúra

Teraz najčítanejšie