Denník N

Zastavíme prepadávanie najmenších detí, vieme, ako dostať univerzity medzi najlepšie (volebná anketa)

Deti v trebišovskom gete. Foto N – Vladimír Šimíček
Deti v trebišovskom gete. Foto N – Vladimír Šimíček

Na Slovensku každý rok prepadne zhruba 10-tisíc detí – a najčastejšie to sú prváci. Najmä deti z osád a get nemajú veľkú šancu prejsť základnou školou bez prepadnutia, mnohí končia aj v piatom-šiestom ročníku. Nikdy si nenájdu poriadnu prácu a skončia podobne ako ich rodičia.

Jedným zo zásadných návrhov expertov na zmenu je, aby školy zastavili prepadávanie, aspoň na prvom stupni. Politických strán sme sa pred voľbami pýtali na to, či to urobia.

Diskusiu pripúšťa aj Smer, jasne za zastavenie prepadávania sú Za ľudí, PS/Spolu, KDH aj Most-Híd. Hovoria aj o posilnení školských klubov a o tom, ako potrebujeme deti dostať do škôl a postarať sa o ne aj popoludní.

Strán sme sa pýtali aj na to, čo robiť s vysokými školami, či rušiť tie menej kvalitné a ako dostať naše vysoké školy do rebríčkov najlepších univerzít sveta.

Otázky:

1. Zrušili by ste prepadávanie detí na prvom stupni?

2. Na Slovensku je 35 vysokých škôl, z toho 19 univerzít. Považujete tento počet na Slovensku za primeraný? + Čo treba urobiť, aby sa slovenská univerzita dostala do výberu najlepších škôl na svete?

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Voľby 2020

Slovensko

Teraz najčítanejšie