Denník N

High 5ive: Môže z chaosu vzniknúť klenot? Koncert, ktorý nemal byť a stal sa legendou

Keith Jarrett na obale albumu The Köln Concert. Foto - ECM
Keith Jarrett na obale albumu The Köln Concert. Foto – ECM

Pravidelný osobný výber počinov z mora (pop)kultúry, ktoré by vás mohli zaujať.

*

Ten januárový deň pred 45 rokmi bol preňho zlý. Na miesto koncertu dorazil nevyspatý a unavený. A čakalo ho nezvyčajne neskoré, predpolnočné vystúpenie. Navyše mu na pódium postavili rozladený klavír s porušenými klávesmi a pedálmi. Chcel sa otočiť a odísť. Mladučká, len sedemnásťročná (!) organizátorka koncertu Vera Brandesová ho nakoniec uprosila.

Výsledkom bol veľkolepý zážitok vypredanej sály a nahrávka, z ktorej sa predalo vyše 3,5 milióna nosičov. Platňa The Köln Concert (1975) hudobníka Keitha Jarretta bola aj pre mňa vstupom do džezu či klavírnej hudby. A to som vtedy džez považoval skôr za nadávku.

V knihe Messy používa Tim Harford túto story ako príklad na to, že chaotické podmienky často vedú k veľkým výsledkom. Nútia totiž k rozmýšľaniu a k improvizácii. Presne to Jarrett urobil. Nakoniec bol z úspechu koncertu až otrávený a bál sa, že pri ňom zamrzne. Pustime si teda aj jeho nový podobný počin – platňu Munich 2016. Zimomriavky už však asi ostanú v Kolíne.

*

Keby ste sa ma ešte prednedávnom opýtali, ktorých hercov nemusím, padlo by aj meno Adam Sandler. Teraz by som tú odpoveď ľutoval. Totiž to, čo Sandler predvádza

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

High 5ive

Kultúra

Teraz najčítanejšie