Denník N

Durínska kríza je odkazom pre slovenských politikov: aj tichá vláda s fašistami je tabu

Kancelárka Angela Merkelová. Foto - TASR/AP
Kancelárka Angela Merkelová. Foto – TASR/AP

Vďaka hlasom AfD sa liberál Thomas Kemmerich stal premiérom Durínska. Vydržal iba jeden deň a vyvolal krízu naprieč politickým spektrom.

Durínsko je známe krásnymi lesmi, a tak ho v Nemecku označujú za zelené srdce, v posledných dňoch sa však spolková krajina zviditeľnila v úplne inom svetle.

V spolkovej krajine uprostred Nemecka prvý raz padlo tabu, keď k zvoleniu premiéra jednej zo spolkových krajín pomohli aj hlasy krajne pravicovej strany. V tomto prípade Alternatívy pre Nemecko (AfD). To sa po druhej svetovej vojne ešte v žiadnej zo 16 spolkových krajín nestalo.

Poučenie pre Slovensko

Vo funkcii predsedu durínskej vlády sa však Thomas Kemmerich z liberálnej FDP udržal len jeden deň. Odstúpil po ostrej kritike nemeckej kancelárky Angely Merkelovej, ktorá sa k domácemu politickému vývoju doma vyjadrila netradične – počas svojej cesty v Afrike.

Sledovať situáciu v Nemecku je zaujímavé aj zo slovenskej perspektívy pred našimi parlamentnými voľbami. Kotlebova ĽSNS je v tejto chvíli podľa vyjadrení predsedov všetkých parlamentných strán neprijateľným partnerom na vládnutie. Bude to platiť aj v prípade volebného patu, ktorý pri silnom výsledku Kotlebu môže nastať? Durínsko je príkladom toho, že v takýchto situáciách sú politici ochotní siahnuť po neštandardných riešeniach.

„Kandidát FDP mal svoju kandidatúru

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Slovensko, Svet

Teraz najčítanejšie