Denník N

Pellegrini predstavil záver kampane Smeru bez Fica, predseda nebude ani na bilbordoch

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Najsilnejšia parlamentná strana Smer predstavila záver kampane v Múzeu Slovenského národného povstania bez predsedu Roberta Fica. Akciu moderoval volebný líder a od roku 2018 predseda vlády Peter Pellegrini.

Aj výberom priestorov Múzea SNP dal podľa vlastných slov najavo, že nikdy nebudú spolupracovať s Kotlebovou ĽSNS.

Pilot

Straníci zatlieskali aj novému volebnému videu, v ktorom Pellegrini pilotuje športové lietadlo. „Viesť krajinu je ako pilotovať lietadlo. V oboch prípadoch sú životy ľudí vo vašich rukách,“ prihovára sa predseda vlády vo videu, ktoré sa končí heslom „veľa kandidátov, iba jeden premiér“.

„Je to úplne v poriadku a je to naša dohoda,“ vysvetľoval Pellegrini, prečo nie je na volebných bilbordoch Smeru predseda strany Fico. Potvrdil aj to, že tohtoročná kampaň nebude vrcholiť mítingmi k MDŽ, ako to bolo v minulosti.

Video: Záver kampane Smeru v Pellegriniho réžii

Ak niečím na predsedu nadviazal, tak to bolo tým, že predstavoval imigráciu ako akútny problém súčasnosti, ktorý ohrozuje Slovensko. Ohlásil, že na budúci týždeň navštívi Maďarsko, aby sa na južnej hranici spolu s premiérom Viktorom Orbánom presvedčili o tom, aká je tam situácia s imigrantmi. Ďalšia akútna starosť, ktorú teraz premiér má, je ochrana ľudí pred koronavírusom.

V Banskej Bystrici chýbali okrem predsedu strany a čísla dva na kandidátke Fica aj viacerí vrcholoví funkcionári strany – podpredsedovia Robert Kaliňák, Juraj Blanár či Richard Raši.

Predseda bol v piatok vo Veľkej Ide

Kde teda bol zatiaľ Fico? V piatok doobeda zverejnil na svojom facebookovom účte zábery z ďalšej akcie, kde by mu nehrozil prípadný konflikt s odporcami či opozíciou – navštívil priemyselný park vo Veľkej Ide pri Košiciach. „Zamestnanci mi poďakovali za to, že sme zaviedli alebo zvýšili príplatky za prácu v noci a počas sviatkov a víkendov. Ak budeme aj v ďalšej vláde, sme pripravení takýmto projektom pomáhať naďalej,“ napísal.

Vo štvrtok bol v Choňkovciach na schôdzi miestnych straníckych funkcionárov. Predtým bol na podobnom stretnutí s členmi a sympatizantmi v Brezne a v Žarnovici či vo Zvolene a vo Veľkom Krtíši, v Leviciach, Topoľčanoch a Nových Zámkoch. Ide o akcie s niekoľkými desiatkami spriaznených ľudí, na ktorých bývalý premiér hovorí o úspechoch strany a motivuje lokálnych funkcionárov, aby sa zapojili do kampane.

Stretáva sa aj so seniormi. Okrem toho sa do kampane zapája videami na Facebooku a občas tlačovkami – tento týždeň po boku ministra práce Jána Richtera hovoril o trinástom dôchodku.

Spolu sú len zriedka

Posledné väčšie stranícke vystúpenie mal Fico 24. januára v Banskej Bystrici, kde predstavil tri priority strany pre tieto voľby: 13. dôchodok, 13. rodinný príplatok a pokutu 55-tisíc eur pre študentov medicíny v prípade, že by chceli po štúdiu odísť pracovať do zahraničia. Na tomto vystúpení ešte boli spoločne s Pellegrinim.

Fico na výročnom sneme, na ktorom mu prišlo nevoľno. Foto N – Tomáš Benedikovič

Robert Fico chýbal aj na decembrovom slávnostnom sneme Smeru k 20. výročiu jeho vzniku. Ešte pred otvorením v bratislavskej Inchebe ho museli previezť do nemocnice pre problémy s vysokým tlakom.

Hlavnou postavou snemu sa tak stal Peter Pellegrini. Fico vtedy odkázal, že by predsa len rád svoj už napísaný prejav straníkom predniesol. Urobil tak 24. januára na programovej konferencii v Banskej Bystrici.

Pellegrini opakovane povedal, že Fico podľa jeho informácií už po voľbách nebude mať záujem o funkciu v exekutíve a že sa preto o post predsedu vlády bude opäť uchádzať on.

Peter Pellegrini

Robert Fico

Smer

Voľby 2020

Slovensko

Teraz najčítanejšie