Denník N

Sestre spôsobila vážne zranenie. Bolo to nechtiac, ale rodina to videla inak

Ilustračné foto - Flickr.com/Beth Rankin
Ilustračné foto – Flickr.com/Beth Rankin

Mladšia sestra strčila ruky do kotla s horúcou vodou a následky popálenia si nesie dodnes.

Boli letné prázdniny, Monikina mama a babka v ten deň zavárali ovocie. Naplnené poháre sterilizovali v horúcej vode, ktorú varili v kotle na dvore. Osemročná Monika sa zatiaľ hrala so svojou trojročnou sestrou Ľubou. Dievčatá čakali, kým sa z práce vráti otec, ktorý ich mal zobrať na kúpalisko.

V jednom momente Ľuba strčila ruky do kotla, aby si ich tam umyla, ako jej povedala jej staršia sestra. Voda v ňom už začínala bublať. Hoci Ľuba inštinktívne a s obrovským revom vytiahla ruky hneď von, škoda bola dokonaná. Hospitalizácia na oddelení popálenín, bolestivé procedúry, zjazvené dlane a prsty.

Stalo sa to v roku 1987. Ľuba odvtedy absolovala zákroky na plastickej chirurgii, ale tie pomohli len čiastočne. Dodnes stále a všade nosí rukavičky, aby sa vyhla nepríjemným situáciám, keď sa jej ľudia báli podať ruku alebo na ňu zazerali, keď si v obchode vyberala ovocie.

Monika doteraz cíti obrovskú vinu, že svoju sestru takto zmrzačila. A hoci by sa zdalo, že je jasné, kto je v tomto prípade „páchateľ“ a kto „obeť“, nie je to tak. Príbeh Moniky a Ľuby je oveľa komplexnejší.

Zlé, zlé dievča

„Z toho dňa si pamätám, že bolo veľmi horúco. Ľubu som chvíľu hojdala na hojdačke, čo sme mali zavesenú v altánku. Vedeli sme, že ku kotlu sa nemáme približovať, nebolo to

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Rodina a vzťahy

Teraz najčítanejšie