Denník N

Japonci chcú zelenú olympiádu, no zároveň postavia 22 nových uhoľných elektrární

Japonsko je tretím najväčším dovozcom uhlia na svete. Foto - TASR/AP
Japonsko je tretím najväčším dovozcom uhlia na svete. Foto – TASR/AP

Nové uhoľné elektrárne budú produkovať uhlíkovú stopu v objeme spotreby všetkých osobných automobilov v USA. 

Všetky medaily na olympiáde v Tokiu budú z recyklovanej elektroniky. Olympijská pochodeň bude z odpadového hliníka a pódiá z recyklovaného plastového odpadu. Bude sa používať výlučne elektrina z obnoviteľných zdrojov.

Klimatická zmena však môže mať aj napriek tomu silné dosahy.

Hry sa uskutočnia na preloma júla a augusta. Vlani počas týchto mesiacov presiahla priemerná teplota v japonskej metropole 33 stupňov Celzia a priemerná vlhkosť prevýšila 80 percent.

Pre toto počasie museli hospitalizovať zhruba 20-tisíc ľudí a asi 70 z nich zomrelo. Vznikajú tak prirodzené obavy o športovcov aj fanúšikov, ktorých by podľa odhadov malo do Tokia pricestovať pol milióna.

„Povedzme si otvorene, že takéto podujatie by v Tokiu nemalo byť uprostred leta. Vzhľadom na klímu by sa malo konať skôr v novembri,“ povedal pre časopis Slate profesor environmentalistiky Makoho Jokohari.

Organizátori boli nútení presunúť maratón do Sappora, ktoré je vzdialené 800 kilometrov na sever.

„Horúce letá sú skutočnou výzvou, a tak robíme, čo je v našich silách. Chceme, aby boli hry úspešné, ale je tiež dôležité, aby boli uhlíkovo neutrálne,“ citovala agentúra Reuters poradcu pre životné prostredie Junichiho Fujina.

Uhlíková stopa ako všetky autá v USA 

Udržateľná klíma je jednou z hlavných tém olympiády. Postoj organizátorov usilujúcich sa o uhlíkovú neutralitu je však v rozpore s japonskou politikou v oblasti životného prostredia.

Podľa informácií New York Times plánujú

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Svet

Teraz najčítanejšie