Denník N

Kóšer podcast: Legenda židovského stredoveku Maimonides (v čo veria židia)

Legenda španielskeho stredovekého života Maimonides má svoje miesto aj v americkej snemovni reprezentantov medzi významnými právnikmi. Je autorom židovského právneho kódexu Mišne Tóra, filozofického diela Sprievodca zblúdilých a 13 článkov viery. Foto - Wikimedia
Legenda španielskeho stredovekého života Maimonides má svoje miesto aj v americkej snemovni reprezentantov medzi významnými právnikmi. Je autorom židovského právneho kódexu Mišne Tóra, filozofického diela Sprievodca zblúdilých a 13 článkov viery. Foto – Wikimedia

Moše ben Maimon, známy ako Rambam alebo Maimonides, je veľkou postavou sefardského židovstva.

O jednom z najväčších stredovekých židovských učencov, ktorého odkaz je aktuálny dodnes, sme sa rozprávali s bratislavským rabínom Mišom Kapustinom.

V pravidelnej rubrike otázok od poslucháčov ďalej v Kóšer podcaste rozoberáme, či sa prezidentka Zuzana Čaputová nedopustila chyby, keď sa pri Múre nárekov pristavila prostovlasá.

Sprievodca zblúdilých

Maimonides sa narodil v 12. storočí v Córdobe, ale pre obavy o bezpečnosť z juhu Španielska odišiel.

Najvýznamnejšiu časť svojho života prežil v Maroku a Egypte, kde sa živil ako lekár, keď mu na mori zomrel brat a on musel uživiť svoju a jeho rodinu. Vravieval, že lekár by nemal liečiť chorobu, ale pacienta, a vyznával striedmosť.

Vypracoval sa rýchlo a začali si ho do služieb volať prominentné moslimské rodiny. V Egypte sa stal hlavným predstaviteľom židov.

Tým hlavným, čím sa preslávil, však boli jeho diela.

„Napísal jeden z prvých židovských zákonníkov

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Podcast Denníka N

Svet

Teraz najčítanejšie