Denník N

Švajčiari v referende podporili väčšiu ochranu práv LGBT komunity

Ilustračné. Foto - TARS/AP
Ilustračné. Foto – TARS/AP

Ľudové hlasovanie rozdelilo krajinu podľa jazykových hraníc. Zatiaľ čo frankofónne kantóny zákon podporili, nemecké boli proti.

Pred gej barom v Zürichu postáva mladý pár. Počas rozhovoru s novinármi zo švajčiarskeho denníka 20 Minuten sa obaja mladí rozhliadajú vôkol seba. Pred pár týždňami na nich na Hlavnom námestí zaútočili.

„Chceli sme utiecť, ale už bolo neskoro,“ hovoria. Jeden z nich skončil s modrinami a monoklom, druhý s otrasom mozgu a zlomenými rebrami. „Stalo sa to bežnou súčasťou života homosexuálov. Ľudia útočia, kopú do nás alebo na nás pľujú,“ opisujú napätú situáciu v LGBT komunite.

Za útokmi sú hlavne mladí muži vo veku od 20 do 30 rokov, ktorí sú často podgurážení alkoholom. Niektorí v rovnakej reportáži uviedli, že je v poriadku napadnúť homosexuálne páry, iní dokonca naznačili, že ich niekoľkými ranami možno vyliečiť.

„Homosexualita je choroba, je to proti prírode,“ vyjadruje sa jeden z oslovených. „V hlave nemajú niečo v poriadku,“ pridáva sa 18-ročné dievča.

Podľa takzvanej Dúhovej mapy, ktorá znázorňuje úroveň ochrany sexuálnych menšín v Európe, sa Švajčiarsko nachádza na 23. mieste zo 49 sledovaných krajín. Lepšie ako Švajčiari sú na tom napríklad Francúzi, Briti či obyvatelia škandinávskych krajín.

„Mnoho ľudí si myslí, že naša krajina je veľmi moderná,“ povedala pre BBC Anna Rosenwasserová zo Švajčiarskej organizácie lesieb. „Možno sme bohatí, ale moderní úplne nie sme. U ľudí z LGBT komunity je napríklad päťkrát väčšie riziko samovraždy ako pri heterosexuáloch. Ešte sa necítime úplne bezpečne.“

Príslušníkom LGBT komunity môže pomôcť zákon, ktorý vo víkendovom referende podporilo 63 percent Švajčiarov. Týka sa zákazu

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Svet

Teraz najčítanejšie