Denník N

Gymnastka storočia: Myslela som si, že okupácia je len zlý sen. Čáslavskú v Mexiku milovali

Marianna Némethová-Krajčírová na MS 1966. Foto – Commons
Marianna Némethová-Krajčírová na MS 1966. Foto – Commons

Keď sa gymnastka Marianna Némethová-Krajčírová 21. augusta 1968 prebudila, myslela si, že sa jej sníval zlý sen.

„Svojim kamarátkam som povedala: ‚Baby, mala som strašný sen, že nad mojou hlavou lietajú lietadlá.‘ Oni mi hovoria: ‚Marika, to sa ti nesnívalo, to je pravda,‘“ spomína pre Denník N v priestoroch bratislavského gymnázia na Vazovovej ulici, kde študovala a kde jej odhalili pamätnú tabuľu.

Dva roky po ukončení strednej školy sa spolu s ďalšími československými reprezentantkami v Šumperku pripravovala na olympijské hry v Mexiku. Némethová-Krajčírová nechcela veriť, že sa práve začala sovietska okupácia.

„Ako prvé mi napadlo, že mám otca vojaka. Zmocnil sa ma strach o rodinu, ja som bola na Morave, kým oni na Slovensku,“ opisuje.

Gymnastka si vzala bicykel a šla sa do mesta presvedčiť, čo sa naozaj deje. Zistila, že po Šumperku sa pohybujú poľskí vojaci a miestni ich presviedčajú, aby sa vrátili domov.

„Oni nás zase presviedčali, že prišli len na cvičenie. Nechceli veriť, že ide o okupáciu. Nakoniec sa stiahli na okraj mesta,“ rozpráva bývalá gymnastka.

Z Čáslavskej urobili upratovačku

Némethová-Krajčírová bola v československej reprezentácii dvojkou za najväčšou hviezdou Věrou Čáslavskou.

Čáslavská ešte pred okupáciou podpísala manifest Dvetisíc slov – jeden z dvoch najvýznamnejších dokumentov Pražskej jari.

„Vôbec sa netrénovalo, Věrku odviedli na

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie