Denník N

Študuje, posilňuje, má 22 rokov, je na vozíku: Miesto na kandidátke som si vypýtal

Dominik Drdul. Foto N - Denisa Gdovinová
Dominik Drdul. Foto N – Denisa Gdovinová

Dominik Drdul je študent práva a z 20. miesta kandiduje za OĽaNO.

Mama je špeciálna pedagogička, otec liečebný pedagóg. Záležalo im na tom, aby bol ich syn samostatný a chodil do bežnej školy. „Vždy sme museli skúsiť, či ten úkon viem v danom veku zvládnuť. Vždy ma najprv vyzvali – skús to urobiť sám. Prípadne sa tvárili, že tam nie sú,“ hovorí Dominik Drdul.

Bývate v Trnave, do Bratislavy ste dorazili autom. Šoférujete sám?

Áno.

Ako?

Mám prerobené auto tak, aby som všetko dokázal ovládať rukami. Mám automatickú prevodovku, teda neriešim spojku. Plyn je obruč na volante, ktorá je na pružinách a stláčam ju. Pod volantom je páka spojená s brzdným pedálom, ktorým brzdím. Vozík si tiež do auta nakladám sám.

Ako dlho šoférujete?

Už štvrtý rok, mám najazdených takmer 50-tisíc kilometrov. Jazdím relatívne aktívne.

Chceli ste sa naučiť šoférovať alebo to bola nutnosť?

Aj jedno, aj druhé. Moji rodičia vždy chceli, aby som bol čo najviac samostatný. Od istého času som pochopil, že je to o mne, nie o nich. Pochopil som, že potrebujem byť samostatný, pretože je to dobré nielen pre mňa, ale aj pre všetkých okolo. Oveľa ľahšie sa nadväzuje kontakt s človekom, ktorý je samostatný, nepotrebuje okolo seba tím ľudí a dokáže sám vyjadriť, čo chce. Ale, samozrejme, závisí to od zdravotného stavu. Človek, ktorý má zdravotne postihnuté všetky štyri končatiny, má škálu možností nižšiu a potrebuje výraznejšiu asistenciu.

Čo všetko ešte dokážete robiť sám?

95 percent samoobslužných úkonov zvládam sám. Dokonca sám chodievam eskalátorom, keďže fitnescentrum, do ktorého chodím, nie je dôsledne debarierizované.

Chodíte do fitnescentra?

Áno, tri až päťkrát do týždňa. Čím som silnejší, tým samostatnejší dokážem byť. Keďže so zníženým pohybom sa mi zvyšuje riziko obezity, tento problém som kedysi mal. Samému mi to nevyhovovalo – aj z takých prízemných estetických dôvodov, ale aj z praktických.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

OĽaNO

Slovensko

Teraz najčítanejšie