Denník N

Spravodajská operácia storočia: Ako USA a Nemecko desaťročia špehovali nepriateľov aj spojencov

Budova nemeckej tajnej služby BND. Foto – TASR/AP
Budova nemeckej tajnej služby BND. Foto – TASR/AP

Jedna švajčiarska firma, dve tajné služby a kvantá tajných informácií z celého sveta. Takto by sa dala zhrnúť úspešná spravodajská operácia, ktorá trvala desaťročia. Americká CIA a západonemecká BND vďaka nej odpočúvali svojich nepriateľov, ale aj spojencov.

Desiatky štátov si kupovali produkty známej firmy Crypto AG, ktorá sa venovala šifrovaniu, no dostali presný opak. K ich komunikácii sa totiž dostali spravodajské služby, ktoré švajčiarsku spoločnosť tajne vlastnili.

Američania a Nemci vďaka tomu vedeli, ako iránski lídri komunikujú počas rukojemníckej krízy na ambasáde v Teheráne, Britom posunuli informácie z Argentíny počas vojny o Falklandy a dokázali lokalizovať panamského autoritárskeho lídra Manuela Noriegu.

Vyplýva to zo zistení amerického denníka Washington Post, nemeckej televízie ZDF a švajčiarskej SRF. Médiá sa dostali k tajným dokumentom CIA a BND.

O téme čiastočne v roku 2015 informovala aj BBC.

Operácia storočia

Z pohľadu spravodajských služieb ide o fascinujúci a úspešný príbeh. Dlhé roky bez odhalenia zbierali informácie z celého sveta a ako bonus si za to ešte nechávali platiť – priamo od štátov, ktoré špehovali. Zarobené milióny mohli tajné služby investovať do ďalších operácií.

„Išlo o spravodajskú operáciu storočia,“ píše sa v správe CIA.

Firmu Crypto vo svojej tajnej komunikácii pomenovali Minerva podľa rímskej bohyne múdrosti. Celá operácia sa nazývala Thesaurus, neskôr Rubikon.

Spoločnosť založil Boris Hagelin, ktorý mal švédsky pôvod a počas 2. svetovej vojny prišiel do USA. Jeho stroje už vtedy používala americká armáda. Keď sa po vojne vrátil do Európy, americké tajné služby na neho nezabudli.

Práve naopak, čiastočne sa báli toho, že technologický pokrok jeho firmy im skomplikuje ich spravodajskú činnosť. Ako píše Washington Post, s Hagelinom sa skontaktovali a nadviazali spoluprácu. Dohodli sa, že novšie a kvalitnejšie stroje bude predávať iba štátom, ktoré odsúhlasia Američania.

Ostatným predávali produkty, ktoré vedeli prelomiť.

Tajné služby z USA a Nemecka neskôr operáciu posunuli na ešte vyššiu úroveň – do firmy priamo

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Svet

Teraz najčítanejšie