Denník N

Slovenské strany stále nevedia, ako správne na maďarských voličov

Predvolebný míting PS/Spolu v Dunajskej Strede. Foto N - Peter Morvay
Predvolebný míting PS/Spolu v Dunajskej Strede. Foto N – Peter Morvay

PS/Spolu má spomedzi slovenských strán najväčšiu šancu osloviť menšinových demokratov. Ale ani v jej prípade táto snaha nepôsobí vždy celkom úprimne.

[Tip: Radi čítate v maďarčine? Navštívte Napunk.sk od Denníka N]

„Sme blízko! Közel vagyunk! 4,9 %,“ hlása príspevok zo 7. februára na faceboo­kovej stránke strany Most-Híd. Zdroj čísla uvedený nie je. O dva dni starší status uvádzal pri rovnakom nápise ešte iba 4,8 percenta a ako zdroj agentúru Polis.

Obe veľké maďarské strany, Most aj SMK (formálne volebná strana Maďarská komunitná spolupatričnosť) majú rovnaký problém. Nestačí im presvedčiť voličov, aby ich volili, musia ich presvedčiť aj o tom, že sa do parlamentu dostanú a že ak im voliči hlas dajú, tak tento hlas neprepadne.

Navyše ich však musia presvedčiť aj o tom, že sú to práve oni, kto má z oboch maďarských strán väčšiu šancu, že sa do parlamentu dostanú. A práve preto im musia svoj hlas odovzdať všetci, ktorým záleží na tom, aby maďarská menšina nezostala po prvý raz od roku 1990 bez parlamentného zastúpenia.

Podľa prieskumov sú zatiaľ obe strany pod päťpercentnou hranicou pre vstup do parlamentu. Podľa väčšiny prieskumov má k tejto hranici stále bližšie Most. Prieskumy sú však v prípade maďarských strán dosť neisté, pracujú s príliš malou vzorkou a nedá sa vylúčiť ani to, že sa niektorí maďarskí respondenti slovenským „pytačom“ so svojou straníckou preferenciou nezveria. To môže platiť najmä v prípade radikálnejšej SMK/Maďarskej komunitnej spolupatričnosti, tradičného zástupcu menšinového geta a tých, čo slovenskej väčšine príliš nedôverujú.

Napriek prieskumom teda nemožno vylúčiť, že sa jedna z maďarských strán do parlamentu dostane. Nedá sa však povedať, ktorá to bude, je len prakticky nemožné, aby sa tam súčasne dostali obe. A takisto sa pokojne môže stať, že sa do parlamentu nedostane ani jedna z nich – toto presvedčenie je pomerne rozšírené aj medzi príslušníkmi menšiny.

Hrozí to najmä v prípade, ak ani jedna zo strán väčšinu Maďarov nepresvedčí, že len ona je schopná zabezpečiť ich zastúpenie v parlamente aj v budúcej vláde a nedosiahne výraznejšie prelievanie sa voličov vo svoj prospech. Čím viac budú sily oboch strán vyrovnané, tým väčšia je pravdepodobnosť, že budú od konca februára obe mimoparlamentné.

Menšiny ocenia aj gestá

V zložitejšej situácii je Most. Teoreticky môže skôr ako SMK osloviť i nemaďarských voličov. O to sa však strana aktívne snaží iba v prípade Rusínov na východe Slovenska, na slovenských voličov bugárovci v podstate rezignovali. Zároveň to má Most ťažšie ako SMK z jedného dôvodu – jeho potenciálni voliči majú viac možností.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Aliancia

Modrí, Most-Híd

Progresívne Slovensko

Voľby 2020

Komentáre

Teraz najčítanejšie