Boj o Morské oko: sopečné jazero a časť lesov okolo chcú vyňať z najprísnejšej ochrany

Lesoochranári z Vlka varujú, že vzácnemu jazeru a jeho okoliu hrozí, že príde o bobry a že sa tam bude rúbať. Ministerstvo životného prostredia to označuje za hoax.
Morské oko vo Vihorlatských vrchoch je tretie najväčšie prírodné jazero na Slovensku (po Veľkom Hincovom a Štrbskom plese). Od roku 1984 je to národná prírodná rezervácia s rozlohou 108 hektárov (vodná plocha 13,8 hektára) a s najprísnejším stupňom ochrany.
Teraz sa to má meniť.
Spor medzi Lesoochranárskym združením VLK na jednej strane a na druhej Ministerstvom životného prostredia a Štátnou ochranou prírody o budúcnosť Národnej prírodnej rezervácie Morské oko vrcholí. Juraj Lukáč (VLK) tvrdí, že pripravované zmeny, to znamená vyňatie približne 30 hektárov vrátane plochy Morského oka z najprísnejšieho stupňa ochrany, bude pre oblasť znamenať výstavbu, poľovačky a ťažbu dreva.
Predstavitelia Štátnej ochrany prírody SR to označili za hoax, výmysly a klamstvá. Ministerstvo životného prostredia odmieta tvrdenia lesoochranárov ohľadom zníženia ochrany rezervácie Vihorlatský prales „pár dní pred voľbami“. Hovorca rezortu Tomáš Ferenčák hovorí o tom, že vymedzenie hraníc vláda schválila už v minulom roku.
„V štvrtom stupni ochrany je navrhnutá malá časť lokality pri Morskom oku, ktorú predstavuje existujúca infraštruktúra s priľahlým územím – cesta, … a vodná plocha Morského oka. Na území, ktoré je navrhnuté v štvrtom stupni ochrany (ide najmä o vodnú plochu či cestu), neevidujeme žiaden developerský zámer či ambíciu stavať chaty,“ povedal hovorca.
Podľa Ministerstva životného prostredia nemá zmysel zaradiť postavené objekty do absolútne bezzásahovej zóny.
„Áno, v návrhu pre UNESCO, ktorý vláda už schválila, sme nemohli tvrdiť, že na vodnej ploche, asfaltovej ceste… rastú buky,“ dodal hovorca.
Lesoochranári z VLK-a tiež nemajú výhrady voči vyňatiu existujúcich ciest a stavieb z najvyššieho stupňa ochrany. Za problém označujú Morské oko a okolité desiatky hektárov.