Denník N

Štát nemá na chemické databázy, vedci nemôžu pracovať. Cítim sa ako slepý na hubách, vraví chemik

Foto N – Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Chemické databázy, o ktoré vedci prišli, sú nenahraditeľné. Problém sa týka stoviek vedcov a tisícov študentov. „Trápi ma nepomer, na čo sa peniaze nájdu a na čo nie,“ vraví chemik, ktorému prekáža, že štát doplatí 23 miliónov na futbalový štadión Ivana Kmotríka, no nenájde státisíce na vedu.

Predstavte si, že by ste boli lekárom v nemocnici, štát aj pacienti by od vás očakávali, že budete operovať či predpisovať lieky, no zobral by vám počítače, chirurgické nástroje aj röntgen s tým, že sú drahé, takže si peniaze na vybavenie máte zohnať sám.

O zmene by ste sa nedozvedeli vopred, aby ste sa na ňu dokázali pripraviť, ale vo chvíli, keď sa chystáte operovať alebo ordinovať.

V takejto situácii sa na začiatku tohto roka – podľa vlastných vyjadrení – ocitli chemici na Slovensku.

Od prvého januára nemajú prístup do špecializovanej chemickej databázy Reaxys a vo februári skončí prístup aj do podobnej databázy SciFinder. Štát za ňu jednoducho nezaplatil a našim vedcom ju zatiaľ nevypli iba preto, že prevádzkovateľ dúfal, že dodatočne príde úhrada zo Slovenska.

Tieto databázy sú pre prácu stoviek chemikov (a vedcov príbuzných odborov) a ich študentov kľúčové.

Prístup k nim zabezpečuje z poverenia ministerstva školstva Centrum vedecko-technických informácií SR (CVTI SR).

Denník N oslovil viacerých chemikov a CVTI, aby situáciu objasnili.

Vypadli obe chemické databázy

Do konca roku 2019 sa prístup do vedeckých databáz spolufinancoval zo štrukturálnych fondov Európskej únie.

Ešte vlani mali vedci zabezpečený prístup do jedenástich databáz: ACM Digital Library, IEEE, Knovel, Reaxys, SciFinder, SpringerLink, Springer Nature, ScienceDirect, Scopus, Web of Science a Wiley Online Library.

Od 1. januára vypadli zo zoznamu obe špecializované chemické databázy, Reaxys a SciFinder, zvyšok zostal. „Dotknuté pracoviská majú stále možnosť zabezpečiť si prístupy individuálne (mimo konzorciálneho nákupu), kde sa bezpochyby dosiahne nepomerne výhodnejšia cena jednotkového prístupu,“ tvrdí Centrum vedecko-technických informácií.

Na chemické databázy sa teda majú poskladať samotné školy a ústavy akadémie vied, bez európskych peňazí totiž momentálne nie je Slovensko schopné platiť balík databáz v takej šírke, ako potrebujú vedci.

Ilustračné foto – Martina Ribar Hestericová

Tvrdia, že o redukcii databáz nevedeli, CVTI sa bráni

Chemici sa o konci prístupu do databáz dozvedeli až po tom, čo im ich vypli. Bez nich nemôžu

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Slovensko, Veda

Teraz najčítanejšie