Denník N

Kotlebovský rap? Nedokáže ovplyvniť nikoho, je smiešny, vraví filmár Teo Kuhn

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Mladý autor filmu Ostrým nožom Teodor Kuhn je jedným z desiatich režisérov, ktorí na rast extrémizmu reagovali rozhodnutím poskytnúť svoje filmy divákom cez internet.

V rozhovore hovorí:

  • či zostane kamarát s raperom, ktorý podporil ĽSNS;
  • či má zmysel nakrúcať o extrémizme umelecké filmy;
  • prečo je Kotleba cool pre mladých voličov a čo s tým robiť;
  • či si nepokazil kariéru nakrúcaním politických spotov.

Takto pred rokom bola v kinách snímka Ostrým nožom o vražde Daniela Tupého. Keď ste do nej obsadili Molocha Vlavo do úlohy vraha – neonacistu, nemohli ste ešte tušiť, že tento petržalský raper pred voľbami podporí kotlebovcov hudobným videom, v ktorom zveršuje program ĽSNS. Čo ste si pomysleli, keď ste ten klip videli?

Bol som smutný, poznám ho ako dobrého človeka. V klipoch Moloch pôsobí veľmi drsne, ale slovenský rap je trochu ako americký wrestling. Veľa raperov chce pôsobiť tvrdšie, ako naozaj sú. Moloch je naozajstne tvrdý, určite by som sa s ním nechcel biť, alebo mu dlžiť peniaze. Ale keďže ho poznám osobne, viem, že nie je zlý človek. A určite nie je rasista. Do pesničky k môjmu filmu mu hudbu robil Róm Vladimír Fendens, na featuringu hral afroamerický saxofonista Miles White.

Možno nie je rasista, ale ako prvý raper na Slovensku spojil hudbu priamo s politickou stranou. Vo svojom klipe sa „obracia na mladých ľudí s úprimnými veršami“ o tom, ako kotlebovci zachránia Slovensko, keď zavedú priamu demokraciu, odchod z NATO, potravinovú sebestačnosť krajiny a ochránia tradičnú rodinu pred liberálmi.

Z toho mi je ťažko. Kvôli tomu, že na konci klipu Moloch diváka nabáda na krúžkovanie konkrétneho kandidáta ĽSNS, sa mi zdá najpravdepodobnejšie, že chcel pomôcť niekomu, koho dobre pozná. Kamarátovi z detstva, blízkemu človeku zo sídliska.

To by bolo vysvetlenie klipu. No potom sa objavila fotografia, na ktorej je Moloch s Kotlebom.

Keď rozmýšľam, ako mohol dospieť do stavu, že sa dobrovoľne odfotil s Kotlebom, jediné, čo mi napadá, je, že

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Rozhovory

Kultúra

Teraz najčítanejšie