Denník N

Moderátorka Hamadejová: Na športovcov sme asi mäkší, s Vlhovou som kamarátka

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

„Keď Ján Kozák slovne zaútočil na Ľuboša Hlavenu, mala som stiahnutý žalúdok. Niekedy však musíme klásť aj otázky, ktoré znejú hlúpo, pretože ľudí zaujímajú,“ hovorí športová moderátorka RTVS Oľga Hamadejová.

V rozhovore okrem iného hovorí:

  • nikto by športovým redaktorom nemal vyčítať fanúšikovstvo,
  • ako ju pri jej začiatkoch odignoroval basketbalový tréner,
  • obvinenia športovcov zo znásilnenia môžu byť aj vypočítavosť.

Kedysi ste sa aktívne venovali basketbalu. Plánovali ste sa ním živiť?

Moji rodičia len chceli, aby som sa hýbala, takže sen o športovej kariére som zo začiatku nemala. Neskôr som sa už basketbalom chcela živiť, ale zistila som, že športovou cestou to nepôjde. Snažila som sa nájsť inú cestu, ako pri basketbale zostať. V televízii práve vysielali zápasy Ružomberka, ktorý vyhral Euroligu, a veľmi sa mi páčilo, ako s nimi cestovali Ján Plesník či zosnulý Miloš Kováč a robili rozhovory. Rozhodla som sa, že budem buď trénerkou, alebo pôjdem na žurnalistiku.

Takže žurnalistiku ste prišli študovať rozhodnutá, že sa chcete venovať športu. 

Áno, už počas strednej školy som začala robiť kroky, aby to bolo možné. Pracovala som v mestskej televízii a tiež som robila iba šport. Nikdy som však nemala sen byť v televízii, myslela som si, že nemám mikrofonický hlas a o športe budem písať.

Je pre športovú redakciu RTVS dôležité mať so športovcami dobré vzťahy?

Určite áno, ukázalo sa to najmä pri lyžovaní. S Veronikou a Petrou sme kamarátky a stretávame sa aj v súkromí, takže dostať sa k nim bolo oveľa jednoduchšie, ako keby sme to museli riešiť cez manažérov. Potvrdzujú to aj Veronikine rozhovory, podarilo sa jej dostať na rozhovor Mikaelu Shiffrinovú a žiadna z dievčat jej nepovie nie. Je to o vzťahoch a dôvere, že športovcom nechcete zle. Sú na to veľmi citliví, čítajú aj bulvár a riešia dokonca formulácie viet, takže je to o to náročnejšie. S nimi dvoma som si však vybudovala dostatočne dobrý vzťah na to, aby som mohla povedať, že niektorá z nich šla zle.

Zniesli by to?

Myslím si, že áno. Napríklad dnes (rozhovor sme nahrávali v nedeľu 16. februára – pozn. red.) bola Peťa po prvom kole štvrtá a niektorí fanúšikovia to možno vnímajú tak, že štvrté miesto je skvelé a čo by sme viac chceli. Ale ja ju poznám, viem, na čo má, a viem, že ani ona s takým umiestnením nie je spokojná.

Mala by byť teda podľa vás športová žurnalistika aj kritická? Niekomu sa môže zdať, že ste na športovcov občas príliš mäkkí. 

Asi sme mäkší, napríklad v porovnaní s talianskymi či anglickými novinármi, ktorí kladú na tlačovkách veľmi nepríjemné otázky. V kontexte spomenutých dobrých vzťahov si však podobnú kritiku neviem predstaviť. Čo však tou kritikou konkrétne myslíte?

Napríklad zhodnotiť zlý výkon ako zlý výkon. Je ľahké povedať, že Petra Vlhová skončila piata a vynechať hodnotenie.

V štúdiách musíme hodnotiť a nebyť prehnane nekritickí. Viem sa však vžiť aj do druhej strany. Kritizovali by ste Peťu, ktorá

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Petra Vlhová

Rozhovory

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie