Denník N

Kto hovorí o zrušení dôchodkového stropu a kto len opatrne našľapuje (volebná anketa)

Ilustračné. Foto N – Tomáš Benedikovič
Ilustračné. Foto N – Tomáš Benedikovič

Problémom dôchodkového systému nie je iba 13. dôchodok, ktorý chce teraz schváliť Smer, SNS a ĽSNS. Strán sa pýtame, či súhlasia s dôchodkovým stropom na 64 rokov a ako chcú meniť poplatky v zdravotníctve.

Keď v marci 2019 parlamentom prešlo zaradenie stropu dôchodkového veku 64 rokov do ústavy, ukázalo sa, že Smer, SNS a Kotlebova ĽSNS vedia dať dohromady aj ústavnú väčšinu. Pridali sa k nim aj Sme rodina Borisa Kollára, traja poslanci Mosta-Híd či viacerí nezaradení poslanci.

Šéf Rady pre rozpočtovú zodpovednosť Ivan Šramko zmenu komentoval tak, že sme aj podľa OECD mali najlepší dôchodkový systém, no už to platiť nebude.

Ani rok od schválenia nie je jasné, čo sa s dôchodkovým stropom bude diať po voľbách – aj preto, že na jeho zrušenie bude treba opäť ústavnú väčšinu 90 hlasov.

Opozičné strany s výnimkou Sme rodina dávajú najavo, že so stropom na dôchodkový vek majú problém. No iba niektoré z nich jasne hovoria, že sa ho po voľbách pokúsia zrušiť. Niektoré zo strán opozície hovoria o tejto téme veľmi opatrne.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Voľby 2020

Slovensko

Teraz najčítanejšie