Denník N

Radšej prestreliť, ako nebyť pred kamerami a vo večerných správach (profil kampane PS/Spolu)

Zdroj - Facebook Michala Trubana
Zdroj – Facebook Michala Trubana

Koalícia, ktorá na začiatku stavala svoj imidž na odbornosti, sa v závere kampane tak trochu podvolila štýlu politiky Igora Matoviča. Ako a prečo k tomu došlo?

V pondelok 20. januára sa slovenským Facebookom prehnalo živé vysielanie Igora Matoviča a jeho kolegov spred vily exministra Jána Počiatka v Cannes. Video rýchlo naberalo desaťtisíce zhliadnutí a dodnes sa na Facebooku prehralo viac ako 1,5 milióna ľuďom.

Komentátori nápad chválili, lebo Matovičovi sa podarilo zvizualizovať možné korupčné správanie minulých vlád. Kým si líder OĽaNO užíval pochvalné reakcie, v sídle koalície PS/Spolu na bratislavskej Tallerovej ulici, obrazne povedané, búchali hlavou do steny.

Prečo? Nápad ísť pred Počiatkovu vilu v Cannes mali aj oni. Pripomeňme, že už v októbri PS/Spolu protestovalo pred domom šéfa Penty Jaroslava Haščáka. Michal Truban a Miroslav Beblavý výlet do Cannes popri iných aktivitách kampane nakoniec vynechali; navyše v koalícii presne nevedeli, aký výstup by z toho dokázali urobiť.

Keď videli Matovičov úspech, trochu to ľutovali. No vo volebnom štábe PS/Spolu vedeli racionálne vyhodnotiť, že aj keby líder Michal Truban do Cannes išiel, nikdy by neurobil ani taký obsah – a nemal ani taký výtlak – ako líder OĽaNO. Maximálne by mu vyfúkli nápad.

Robiť politiku v štýle Igora Matoviča totiž politikom PS/Spolu nesedí a ani pri tom nevyzerajú autenticky. Ukázal to aj ich pokus blokovať rečnícky pult počas mimoriadnej schôdze parlamentu: milosrdný komentár by znel, že to „nedopadlo bohvieako“. S fotkami poslanca Martina Poliačika váľajúceho sa v parlamentnej sále neboli spokojní mnohí voliči PS/Spolu, ani niektorí Poliačikovi kolegovia.

Čo viedlo koalíciu, ktorá svoj imidž na začiatku stavala na odbornosti, k takýmto nerozvážnym výstrelkom?

„Premiérske“ začiatky

Keď chceme pochopiť trajektóriu kampane PS/Spolu, musíme sa vrátiť do vlaňajšieho júla. Necelé tri mesiace po víťazstve bývalej podpredsedníčky Progresívneho Slovenska Zuzany Čaputovej v prezidentských voľbách a mesiac po víťazstve v eurovoľbách bola koalícia PS/Spolu v rebríčkoch preferencií na vrchole popularity.

V júni 2019 Focus nameral koalícii 18 percent (vo voľbách do Európskeho parlamentu získali 20 percent hlasov). Progresívne Slovensko sa so Spolu dohodlo na volebnom lídrovi, ktorým sa stal Michal Truban, a aj keď bolo ďaleko pred voľbami, vo vtedajšej situácii sa zdali relevantné otázky, či by to mohlo znamenať, že Truban bude

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Michal Truban

PS/Spolu

Slovensko

Teraz najčítanejšie