Denník N

Bude silná ekonomika stačiť na Trumpovo znovuzvolenie?

Foto - TASR/AP
Foto – TASR/AP

Bloomberg si zatiaľ nevyskúšal ani jeden súboj v primárkach, príťažlivosť Sandersových názorov je nižšia, ako by mohla byť v prípade ekonomických problémov, a Trump zostáva svojím najlepším obhajcom i najhorším nepriateľom.

Autor je profesor ekonómie na Stanfordovej univerzite

Sme síce len v období straníckych primárok, ale už dnes si každý kladie otázku, či v novembrových prezidentských voľbách Donald Trump obháji svoj post. Výskumy verejnej mienky ukazujú, že medzi hlavné priority voličov Demokratickej strany patrí práve Trumpova porážka. Po tom, čo prezidenta Senát v procese impeachmentu zbavil obvinení, a po tom, čo Trump predniesol správu o stave únie, v ktorej mohol vychváliť americké prednosti – predovšetkým ekonomiku – sa jeho popularita vyšplhala na 49 percent, čo je najviac, odkedy sa ujal úradu.

No Trump má aj tak dosť dôvodov na obavy. Jeho oslobodenie je len prechodným úspechom a prezidentova popularita by za normálnych okolností mala byť oveľa vyššia, než v skutočnosti je, a to práve vďaka stavu ekonomiky.

Bushovo varovanie

Pozrite sa napríklad na prezidenta Georgea Busha staršieho, ktorého popularita sa po prvej vojne v Perzskom zálive vyšplhala až na 91 percent. Bush pre zásah získal súhlas kongresu, vyhnal iracké vojská pod vedením Saddáma Husajna z Kuvajtu a urobil tak s pomocou veľkej koalície, kam patrili také rozdielne krajiny ako Saudská Arábia, Spojené arabské emiráty, Nemecko a Japonsko.

Na jednom stretnutí v Oválnej pracovni som sa snažil presvedčiť prezidentov politický tím, že Bush potrebuje napriek súčasnému úspechu aj lepšiu stratégiu, aby mohol reagovať na miernu recesiu, ktorá sa začala v druhej polovici roku 1990. Pripomenul som im, že dokonca ani britské víťazstvo v druhej svetovej vojne nezachránilo Winstona Churchilla pred prehrou vo voľbách, ktoré sa uskutočnili tri mesiace po konci vojny.

V situácii, keď prezident očakával masívnu demokratickú väčšinu v oboch komorách kongresu, ktorá by blokovala akúkoľvek ním navrhnutú legislatívu, sa rozhodol odložiť odvážnejšiu ekonomickú agendu až na obdobie po prezidentských voľbách v roku 1992. Dúfal, že následné republikánske zisky jeho šance v kongrese zvýšia. Lenže v dôsledku slabého oživenia a kandidatúry miliardára Rossa Perota nakoniec Busha porazil demokratický kandidát Bill Clinton.

Čím sa môže pochváliť

Trumpovi sa zatiaľ vyhýba kritika za obrovský rozpočtový deficit. Ale dôvodom je to, že návrhy demokratov by nafúkli deficit ešte viac. Naopak, prezident sa v súčasnosti môže pochváliť historicky najnižšou nezamestnanosťou, a to vrátane nezamestnanosti menšín, ako aj solídnym zvýšením platov, ktoré najviac pomohli nízkopríjmovým skupinám.

Trump môže taktiež poukázať na obchodné dohody,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Donald Trump

Komentáre

Teraz najčítanejšie