Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Ak by sme peniazom rozumeli, v bankách by neležali miliardy eur

Vo finančnej sfére máme vytvorenú vlastnú terminológiu, hovorí zakladateľ spoločnosti PARTNERS GROUP SK Ján Müller. Preto sa musia finančníci naučiť hovoriť jazykom, ktorému bude rozumieť každý.

Tento rok to bude 13 rokov od vzniku PARTNERS GROUP SK. O čom je tento biznis príbeh? Je to príbeh charizmatického lídra, historickej príležitosti na trhu, alebo príbeh niečoho iného?

Nemyslím si, že keď sme začínali, bola na trhu unikátna historická príležitosť, ktorú by sme využili. Ak by ste však trvali na tom, že tento príbeh má mať nejaký prívlastok, povedal by som, že to bol príbeh odvahy. Tú potreboval každý, kto stál pri zrode spoločnosti a kto si trúfol ísť do rizika s víziou zmeniť trh finančného sprostredkovania na Slovensku.

Spomeniete si, kedy ste sa s finančným sprostredkovaním stretli po prvýkrát?

Pamätám si, že keď som dovŕšil 18 rokov, končila sa platnosť mojej poistky a u nás doma sedel zástupca vtedajšej Slovenskej poisťovne. Čo ma však pri tomto stretnutí frustrovalo, bolo to, že som ani len netušil, o čom hovorí. To je moja prvá asociácia spätá s finančným biznisom.

Boli peniaze tou hlavnou motiváciou, prečo ste išli do finančného sveta?

Peniaze boli určite silnou motiváciou, ale rovnako ňou bola aj túžba po znalostiach. Pri sledovaní môjho obľúbeného filmu – Wall Street ma hnevalo to, že som nerozumel kľúčovým dialógom. Do finančnej problematiky ma začal zasväcovať môj bývalý spolužiak z gymnázia, ktorý dnes pôsobí v našej spoločnosti. Nové vedomosti som chcel absorbovať čo najrýchlejšie.

Vo vašom biznise vidíte do peňaženiek Slovákov. Ako sa správajú k svojim peniazom?

Klienti majú nastavené pravidlá hospodárenia tak, aby ich majetok rástol. Našou snahou je pomáhať im zvyšovať príjem a hodnotu ich majetku. Ak aj dôjde k zadlženiu, musí byť za tým aktívum. Dôsledkom takéhoto vedenia klientov je, že sa stále zväčšuje rozdiel v majetku medzi nimi a prevažnou väčšinou ostatných ľudí, ktorí sa zadlžujú. Preto je ťažké hovoriť „o Slovákoch“ a ich správaní k peniazom, akoby to bola jedna samostatná kategória.

Ako potom čítate výsledky prieskumov, podľa ktorých sú Slováci pri investovaní mimoriadne konzervatívni a opatrní?

Sú to abstraktné priemery. Spomeňte si na druhý pilier. Keď sa pred 15 rokmi rozbiehal, väčšina sporiteľov vstupovala do rastových fondov, ktoré mali investovať najmä na akciových trhoch. Znamenalo by to, že Slováci sú národ investorov, ktorí akceptujú riziko spojené s investovaním do akcií? Ani náhodou. Bol to dôsledok toho, že niekto im pri tomto rozhodnutí pomohol, niekto ich nasmeroval. O pár rokov neskôr to bol opäť zásah niekoho iného, kto z dynamických investorov urobil zo dňa na deň konzervatívnych sporiteľov. Len preto, že ich administratívne presunul do garantovaných fondov.

Kde sú príčiny takejto charakteristiky väčšiny ľudí?

Začal by som pri tom, aká je úroveň ich finančného vzdelania, finančnej gramotnosti a praktických skúseností. Tu nestačí mať len teoretické znalosti. To všetko ovplyvňuje, ako a či vôbec budú ľudia investovať. Som presvedčený, že väčšina peňazí je v bankách nie preto, že to ľudia tak chcú, nie preto, že je to tak dobre, nie preto, že by si zvážili pomer výnosov, rizika, likvidity a iných možností, ale hlavne preto, že buď iné možnosti nepoznajú, alebo im nerozumejú. Ak by tomu tak nebolo, v bankách by na bežných účtoch a termínovaných vkladoch neležali miliardy eur, ktoré by mohli byť investované inak.

Váš biznis pomáha ľuďom v oblasti, v ktorej sa nevyznajú. Ak by boli finančne gramotní a rozumeli všetkým súvislostiam, boli by ste ešte potrební?

Vtedy by sme boli potrební ešte viac ako dnes. Verím tomu, že čím budú ľudia finančne gramotnejší, tým viac budú využívať naše služby. Finančne gramotní ľudia sa neuspokoja len s tým, že majú peniaze v banke, ale využívali by svojho finančného odborníka – išli by za kvalitou. Som presvedčený o tom, že kvalitou sa trh nemôže nasýtiť. Preto verím v nekonečný potenciál našej služby.

Mnohým ľuďom robí problém pochopiť elementárne súvislosti pri investovaní, na druhej strane nemajú problém zadlžiť sa na 30 rokov, čo je veľký záväzok. Nie je to paradox?

Vôbec nie. Bežný klient banky nevníma svoje vlastné zadlženie ako riziko. Pre neho je rizikom to, keď investuje vlastné peniaze. Úver je však pre mnohých riziko veriteľa, nie ich vlastné. Deväť z desiatich ľudí, ktorí si berú úver, si neuvedomuje napríklad to, že úver je dedičný. Neuvedomujú si, ako sa môže zmeniť ekonomická situácia. Alebo to, že ceny nehnuteľností môžu aj výrazne klesnúť. Preto si myslím, že pôvodná otázka neobsahuje žiadny paradox. Ten by existoval vtedy, ak by ľudia rozumeli tomu, aké riziká z úverovania vyplývajú, a vedome by ich akceptovali.

Čo je pre finančných sprostredkovateľov v takomto prostredí najväčšou výzvou?

Albert Einstein už vyslovil odpoveď na takúto otázku: Ak zložitú vec nedokážete vysvetliť jednoducho, nerozumiete jej. My máme vo finančnej sfére vytvorenú vlastnú terminológiu, vlastný jazyk. Keď však chceme, aby nám ľudia rozumeli, potrebujeme hovoriť ich jazykom, potrebujeme hovoriť zrozumiteľne.

Minulý rok sa PARTNERS GROUP SK rozrástla o vlastného obchodníka s cennými papiermi. Kedy ste si uvedomili, že ho potrebujete?

Investičný svet je dlhodobo rozdelený na dva hlavné tábory – na tých, ktorí favorizujú aktívne riadenie investícií, a tých, ktorí im protirečia výsledkami pasívnych stratégií. Dôležitým faktorom pre nás a pre investičné stratégie, ktoré náš obchodník s cennými papiermi ponúka, je lokálny daňový režim. Keď posudzujete kvalitu investície, nedokážete sa tomu aspektu vyhnúť. Je veľký rozdiel, či z dividend musíte odviesť 35 %, z kupónov 19 % alebo neplatíte vôbec nič. Rozhodnutie založiť vlastného obchodníka u nás dozrievalo približne dva roky.

Nebolo naivné očakávať od gigantickej investičnej spoločnosti, že vám pripraví riešenie, ktorým by sa pripravila o časť ziskov?

Žijeme vo svete, kde keď máte požiadavku robiť veci inak, tak vaša žiadosť ide najskôr z Prahy do Paríža, z Paríža do Dublinu, odtiaľ do Kataru a z Kataru do New Yorku. Potom sa všetky procesy zopakujú, pretože sa ukážu chyby v postupe. Mám preto teóriu, že postupne bude rásť obrovský dopyt zo strany klientov po rýchlych, efektívnych riešeniach, ktoré ponúknu lokálne firmy. Nebude záležať na 200 až 300-ročných inštitúciách, ale na úžitku, ktorý klientom prinesieme. Chorobou veľkých korporácií je to, že sa stávajú zahľadenými do seba, a záujem o klienta je často frázou. Klienti nemilujú veľké korporácie preto, že sú veľké, zato veľké korporácie sa stávajú ešte väčšími, pretože ich klienti milujú.

Obchodníka s cennými papiermi už máte. Čo bude ďalší krok? Vlastná správcovská spoločnosť?

Dobrá otázka – 12.12.2019 sme oficiálne podali žiadosť v Národnej banke Slovenska o licenciu správcovskej spoločnosti.

Čo má priniesť klientom?

Tento krok nám umožní rozšíriť a skvalitniť produktové portfólio o produkty, ktoré v súčasnosti nemáme. Čím viac možností klient získa, tým objektívnejšie sa môže rozhodnúť. Čím kvalitnejšie produkty máme, tým kvalitnejšiu službu môžeme našim klientom ponúknuť.

Dnes na DennikE.sk

 • Akciové trhy: Americké akcie prudko stúpli, hlavné indexy si pripísali vyše 7 %
 • Pomoc podnikateľom : Oddnes sa podávajú žiadosti o preplatenie miezd
 • Banky: Ako to bude v odkladmi splátok úverov (otázky a odpovede)
 • Výzva vplyvných ekonómov:  Treba prijať razantné opatrenia na záchranu ekonomiky pred kolapsom
 • Prognóza: Francúzsku ekonomiku čaká najhoršia recesia od konca 2. svetovej vojny, odhadol minister financií Bruno Le Maire
 • Autá: Predaj nových osobných áut v Británii v marci klesol medziročne o 40 % na zhruba 250-tisíc
 • Napíšte nám: Pomôže vám vládny balík na pomoc ekonomike?
Zdieľať

Špičkový ekonóm Pástor: Ak vláda nezrýchli tempo, kríza bude bolestivejšia a pokrízové prebudenie ekonomiky pomalšie

Ľuboš Pástor. Foto – Univerzita v Chicagu
Ľuboš Pástor. Foto – Univerzita v Chicagu

Je ťažké nájsť lepší čas na vynakladanie verejných prostriedkov ako v čase tejto krízy, hovorí pravdepodobne najvýznamnejší slovenský ekonóm Ľuboš Pástor k výzve, ktorú špičkoví ekonómovia adresovali vláde. Teraz má investícia verejných zdrojov mimoriadne vysoký výnos, ľudský aj ekonomický, tvrdí Pástor.

Zdieľať

Senickému Arceloru padli tržby o 70 percent. Aj vďaka štátnej pomoci vyrába ďalej

Výrobná hala ArcelorMittal Gonvarri SSC Slovakia v Senici. Foto - TASR
Výrobná hala ArcelorMittal Gonvarri SSC Slovakia v Senici. Foto – TASR

Oceliarskej fabrike ArcelorMittal Gonvarri v Senici klesli tržby o 70 percent, ale vďaka štátnej pomoci neprepúšťa. Prišla o zákazky v automobilovom priemysle, z troch zmien prešla na jednu, ale plánuje vyrábať celý apríl..

Zdieľať

Treba urýchlene konať, už včera bolo neskoro! (výzva ekonómov Pástora, Eichlera, Horvátha, Kohútikovej, Mikloša, Ódora, Oravca, Sterna a Šramka)

Treba urýchlene konať, už včera bolo neskoro! – píše 9 špičkových slovenských ekonómov Pástor, Eichler, Horváth, Kohútiková, Mikloš, Ódor, Oravec, Stern a Šramko.

 • Základné odporúčania ekonómov v koronakríze sú „bezodkladne naliať do ekonomiky viac finančných zdrojov a okamžite sa dohodnúť na ďalšom postupe s bankami“.
 • „Toto nie je čas na moralizovanie či rozprávanie o morálnom hazarde. Vírus nebola ničia chyba,“ píšu vo vyhlásení.

Minúta po minúte

Zdieľať

Americké akcie sa dnes prudko spevnili. Hlavné tri akciové indexy si pripísali vyše sedem percent. Nádeje vyvolal mierny denný pokles počtu obetí choroby COVID-19 v New Yorku, najviac postihnutom americkom štáte.

Ako rástol Wall Street

 • Dow Jonesov index, ktorý zahŕňa 30 popredných amerických podnikov, si pripísal 7,73 percenta a obchodovanie zakončil na 22 679,99 bodu.
 • Širší index S&P 500 vzrástol o 7,03 percenta na 2663,68 bodu.
 • Index Nasdaq Composite, v ktorom je zastúpených mnoho firiem z odvetvia vyspelých technológií, sa zvýšil o 7,33 percenta na 7913,24 bodu.

Čo hovorí analytik

 • „To, že trh tak prudko stúpal, aj keď jeho základy stále zakúšajú voľný pád, vlastne znamená, že trh sa díva cez údolie a hovorí, si, že o šesť mesiacov budú veci stúpať,“ konštatoval analytik Sam Stovall zo spoločnosti CFRA Research. „(Investori) sa dívajú cez údolie, vidia veľa hrozivých správ, ale hovoria, že to zvládnu,“ dodal.

Aj európske akcie sa výrazne posilnili

 • Skutočnosť, že na kontinente sa nárast počtu obetí choroby COVID-19 spomalil, vzbudila nádeje, že zavedené reštrikcie sa budú postupne uvoľňovať.
 • Paneurópsky akciový index Stoxx 600 si pripísal 3,73 percenta na 320,58 bodu. Najviac rástli akcie automobilového priemyslu a cestovného ruchu.
 • Nemecký akciový index DAX má za sebou najlepšiu seansu za dva týždne. Stúpol o 5,77 percenta na 10 075,17 bodu.
 • Index parížskej burzy CAC 40 sa zvýšil o 4,61 percenta na 4346,14 bodu.
 • Index milánskej burzy FTSE/MIB vzrástol o štyri percentá na 17 039,31 bodu.
 • Hlavný index londýnskej burzy FTSE 100 si pripísal 3,08 percenta na 5582,29 bodu.
 • „V terajšej smršti sa trh chytá akéhokoľvek, hoci aj najmenšieho pozitívneho ukazovateľa,“ povedal agentúre FP Régis Aubert zo spoločnosti Financière Arbevel. Tým je podľa neho skutočnosť, že krivka počtu infikovaných a mŕtvych v Európe sa „splošťuje alebo klesá“.

Ceny ropy klesajú, schôdzka sa sa odložila

 • Ceny ropy začali nový týždeň poklesom, pretože členovia Organizácie krajín vyvážajúcich ropu a ich spojenci odložili stretnutie, ktorého cieľom je vyriešenie rastúcich nadmerných dodávok ropy v čase, keď koronavírus prudko znižuje dopyt.
 • Náladu na trhu zhoršila aj správa o raste zásob v USA.
 • Okolo 22:15 SELČ americká ľahká ropa WTI  zlacnela o 7,3 percenta na 26,27 dolára za barel.
 • Cena severomorskej ropy Brent klesla o 3,05 percenta na 33,07 dolára za barel.
 • Globálny trh s ropou minulý týždeň ožil, pretože informované zdroje uviedli, že skupina OPEC+ vrátane Ruska je ochotná dohodnúť sa na znížení dodávok na trhy. Chcú však aj príspevok USA a ďalších krajín. Rokovanie sa malo konať dnes, bolo však odložené na štvrtok. Podľa analytikov to znižuje nádej na dohodu o významnom poklese ťažby.
 • Podľa správy spoločnosti Genscape zásoby ropy v dôležitom americkom prekladisku Cushing stúpli minulý týždeň o 5,8 milióna barelov. Ak rovnaký údaj potvrdí americký úrad pre energetické informácie EIA, bude to už piaty týždeň rastu zásob v prekladisku a najvyšší nárast od roka 2004, keď sa tento údaj začal sledovať, napísala agentúra Reuters. (čtk)
Vývoj Dow Jonesovho indexu. Screenshot - Google
Vývoj Dow Jonesovho indexu. Screenshot – Google
Zdieľať

Mikloš: Cena bude tak či tak vysoká, ale bude ešte vyššia, ak vláda nebude konať rýchlo a razantne

Cena bude tak či tak vysoká, ale bude ešte vyššia, ak sa nebude konať dostatočne rýchlo a razantne, hovorí Ivan Mikloš ako signatár výzvy slovenských ekonómov vláde. Do ekonomiky treba bezodkladne naliať viac peňazí a okamžite sa dohodnúť na ďalšom postupe aj s bankami.

Zdieľať

Americké akcie otvorili obchodovanie prudkým nárastom, kopírujú rastové tendencie z parketov v Európe a Ázii. Za zlepšením nálady investorov sú náznaky stabilizácie pandémie koronavírusu v najviac zasiahnutých krajinách.

Všetky tri kľúčové indexy na Wall Street, teda Dow Jones Industrial Average, S&P 500 aj Nasdaq Composite si pripísali zhruba 4-percentné zisky, píšu Financial Times.

„Pokračujúce spomaľovanie prírastku nových prípadov dáva investorom nádej, že opatrenia sa budú pomaly uvoľňovať, čo umožní postupný nábeh ekonomickej aktivity,“ hovorí Lee Hardman, analytik MUFG Bank.

V nedeľu bolo celosvetovo potvrdených zhruba 71 500 nových prípadov ochorenia COVID-19, čo bol najnižší denný prírastok za šesť dní.

Zdieľať

Ľudia a firmy, ktorí podali daňové priznanie do konca marca, nebudú musieť čakať na preplatky do konca pandémie. Ministerstvo financií pripravuje zákonné opatrenie, aby ich dostali najneskôr do 10. mája.

O čo ide

 • V dôsledku pandémie koronavírusu štát odsunul termíny daňových priznaní aj splatnosti dane.
 • Zároveň však nechtiac posunul aj vyplácanie preplatkov, hoci napríklad podnikatelia môžu práve v čase koronakrízy hotovosť potrebovať.
Zdieľať

Desaťtisíce britských vodičov vyhrali prvé kolo žaloby proti Volkswagenu týkajúcej sa kauzy dieselgate. Londýnsky súd ešte musí stanoviť, na čo presne budú mať majitelia dotknutých vozidiel nárok.

Spor sa týka inštalácie zariadení na falšovanie emisných testov v naftových autách. Súd rozhodol, že VW používal vo vozidlách takzvané odpájacie zariadenie, píše BBC.

Rozhodnutie sa týka všetkých značiek skupiny, teda VW, Audi, Seat a Škoda.

V Anglicku a Walese podalo na VW a ďalšie jeho značky žalobu zhruba 90-tisíc šoférov s požiadavkou na odškodné. Prípad by mohol byť najväčším spotrebiteľským sporom v anglickej právnej histórii.

VW v súvislosti s falšovaním emisií čelí množstvu žalôb po celom svete. Škandál vypukol v roku 2015, koncern doposiaľ vyplatil na odškodnom spolu okolo 30 miliárd eur.

Zdieľať

Slovensko si prostredníctvom štvrťročných a polročných poukážok požičalo 1,5 miliardy eur. Pri štvrťročných poukážkach dosiahli výnosy investorov zápornú úroveň, pri polročných nulovú.

 • V aukcii štátnych pokladničných poukážok splatných 7. júla sa dopyt investorov vyšplhal na 760 miliónov eur, z toho akceptovaný dosiahol 505 miliónov eur. Výnosy do splatnosti mali negatívnu úroveň 0,0020 % p. a.
 • V aukcii poukážok splatných 5. októbra 2020 evidovala Agentúra pre riadenie dlhu a likvidity (ARDAL) dopyt 1,27 miliardy eur, z toho akceptovala jednu miliardu. Výnosy mali nulovú úroveň. (tasr, n)
Zdieľať

Japonská vláda pripravuje balíček vo výške 920 miliárd eur na zmiernenie dosahov koronavírusových opatrení na ekonomiku. Ich celková hodnota sa vyšplhá na 20 % HDP krajiny.

Zo stimulačného balíka by malo ísť okrem iného v prepočte 51 miliárd eur na finančné príspevky pre domácnosti a malé podniky a 220 miliárd eur na odklad platieb daní a sociálneho poistenia.

Japonsko má potvrdených vyše 3600 infikovaných a 85 obetí koronavírusu, v Tokiu bolo potvrdených viac ako tisíc prípadov ochorenia.

Vláda vyhlási zrejme v utorok v Tokiu, Osake a ďalších piatich prefektúrach núdzový stav, ktorý by mal trvať približne mesiac. (čtk, reuters)

Zdieľať

Mičovský preverí nákup kamier do lesov za 23 mil. eur, nedeľný požiar cez ne nespozorovali

Nedeľný požiar v tatranských lesoch vyvoláva pochybnosti o investícii do protipožiarneho kamerového systému za takmer 23 mil. eur. Hasiči ho totiž lokalizovali len na základe oznámenia náhodného turistu. Minister Mičovský dá nákup štátnych Lesov SR z roku 2016 hĺbkovo preveriť.

Prečo je nákup podozrivý:

 • Kontrakt na protipožiarny kamerový systém do slovenských lesov podpísal štátny podnik vtedy pod vedením Petra Moronga len deň pred parlamentnými voľbami.
 • Suma 22,6 milióna eur za systém pritom výrazne prevyšovala škody vo výške 10 miliónov eur, ktoré spôsobili požiare v lesoch za posledných desať rokov.
 • Lesy navyše platia každoročne aj náklady za údržbu a prevádzku tohto systému prevyšujúce 2 milióny eur.
 • Systém nakúpili len pre oblasti Záhoria, Vysokých Tatier a Nízkych Tatier.

Ako to bolo s požiarom: Hektárový požiar lesa nad hrebeňom Slavkovského štítu neďaleko Hrebienka nad Starým Smokovcom sa podarilo v nedeľu lokalizovať a rýchlo uhasiť. Aktuálne už strážia a monitorujú územie lesníci Štátnych lesov TANAPu.

„Nebyť oznámenia zodpovedného turistu, ktorý kontaktoval Hasičský a záchranný zbor SR, následky by boli oveľa vážnejšie. Ak je systém chybový, nemôže to takto fungovať ďalej. Tento nákup preto hĺbkovo preveríme,“ zdôraznil Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Ján Mičovský.

Za vaše predplatné

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať