Denník N

Logo Svetový NewsfilterSvetový newsfilter: Sebavedomý miliardár nám ukáže, či peniaze dokážu vyhrať voľby

Foto - TASR/AP
Foto – TASR/AP

Témou číslo jedna je v USA momentálne výber kandidáta, ktorý sa vo voľbách postaví Trumpovi. Kým demokrati sa hádajú v predvolebných debatách, Trump na mítingoch komentuje filmy (video v závere textu). Už v sobotu demokratov čakajú ďalšie dôležité primárky v Nevade.

V pravidelnom piatkovom svetovom newsfiltri sa tentoraz dočítate aj o hrozivých vraždách žien v Mexiku, pokusoch obmedziť BBC a o tom, že najvyťaženejšia námorná migračná trasa nie je v Stredozemnom mori.


Severná Amerika: Spľasne bublina okolo Bloomberga?

V súboji o nomináciu Demokratickej strany do prezidentských volieb sa pritvrdzuje. Ukázala to stredajšia debata, v ktorej sa prvýkrát predstavil aj miliardár Michael Bloomberg.

Čo sa stalo: Bloomberg sa do kampane zapojil až v novembri, dlho po tom, čo kandidatúru ohlásili najväčší favoriti.

Bývalý starosta New Yorku medzi nich nepatril, no jeho miliardový majetok mu dáva neobmedzené možnosti. Bloomberg to využil a do reklamy napumpoval stovky miliónov dolárov.

Tri mesiace kampane mu stačili na to, aby sa stal kandidátom, ktorý dal počas primárok na reklamu najviac v histórii. Deviaty najbohatší Američan vďaka tomu poskočil v celonárodných prieskumoch a momentálne sa už doťahuje na druhého Joea Bidena, donedávna hlavného favorita.

Priemer prieskumov. Zdroj – Rcp.com

Nedarilo sa mu: Bloombergova premiéra v debate nedopadla ideálne. Podobnú diskusiu zažil naposledy v roku 2009, keď kandidoval za starostu.

Teraz ju však sledovalo 20 miliónov ľudí – viac ako Zlaté glóbusy či odovzdávanie cien Grammy –, čo z nej urobilo najsledovanejšiu demokratickú debatu počas primárok v histórii. Pre Bloomberga vôbec nedopadla dobre.

Jeho situácia bola o to ťažšia, že ostatní kandidáti sa naňho rozhodli útočiť. Vyčítali mu, že je ďalší arogantný miliardár, ktorý sa chce do Bieleho domu dostať vďaka peniazom, a spomínali jeho kauzy z minulosti.

Bloombergova účasť tak, paradoxne, pomohla hlavne Berniemu Sandersovi. Hoci je jasným favoritom, jeho súperi sa viac sústredili na bývalého starostu New Yorku.

Ukáže sa v marci: Bloomberg má svojskú taktiku. Úplne vynecháva

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Americké voľby 2020

Migrácia

Podcast Denníka N

Logo Svetový NewsfilterSvetový newsfilter

Svet

Teraz najčítanejšie