Denník N

Tódová: Tie guľky nás zasiahli všetkých. Prešli našimi srdciami aj hlavami (+ video)

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Novinárka Denníka N Monika Tódová vystúpila na zhromaždení Za slušné Slovensko v Bratislave.

Dobrý večer,

keď sme v roku 2008 s kolegami napísali o nástenkovom tendri a rozkradnutých miliónoch na ministerstve výstavby, vtedajší predseda vlády Robert Fico povedal, že sa preukázalo, že novinári bežne narábajú s nepravdivými informáciami ako s platnými faktami a že ide o neoverené novinové články.

Aká je realita? Od novembra 2018 sú dvaja bývalí ministri SNS z Ficovej vlády Štefanov a Janušek vo väzení. A budú tam jeden 9 a druhý 12 rokov.

Keď sme v roku 2016 napísali, že v Bratislave žije špecifický chránený druh človeka, ktorý sa volá Ladislav Bašternák, Fico a Kaliňák povedali, že je to útok protivládneho denníka, ktorý sa snaží rozbiť vznikajúcu vládnu koalíciu.

Kaliňákov kamarát Bašternák nám hovoril, že len žije svoj úbohý život.

Aká je realita? Od marca 2019 je vo väzení. A bude tam 5 rokov.

Video: Monika Tódová na proteste prečítala odpočet Kaliňákovi a Ficovi
autorka: Martina Koník

Keď sme v lete 2018 napísali, že vietnamská rozviedka uniesla svojho občana slovenským vládnym špeciálom, Kaliňák kričal, že klameme.

Aká je realita? Už to potvrdil aj súd v Nemecku a Slovensko pred dvoma týždňami vyhostilo vietnamského diplomata.

Keď sme v roku 2016 písali o tom, ako tunelovali slovenské predsedníctvo v Európskej únii, predseda vlády povedal, že sme špinavé protislovenské prostitútky.

Aká je realita? Sme slušní ľudia a iba sa snažíme písať pravdu. A zistili to aj oni, vtedy, keď nás ich kumpán Kočner dal sledovať. „Žije ako mních,“ hlásili mu o Jánovi Kuciakovi a bola to pravda. Jána zaujímala iba spravodlivosť a to, aby zločinec sedel vo väzení.

Keď sa Kočner Jánovi Kuciakovi vyhrážal a povedal mu, že bude hľadať naňho a aj na jeho rodinu špinu, že prestane písať, Kaliňák sa smial. Veď robí len to, čo vy, hľadá špinu, hovoril minister vnútra.

Aká je realita? Jána Kuciaka zavraždili. A zavraždili aj jeho priateľku Martinu Kušnírovú. Stalo sa to presne pred dvoma rokmi. O takomto čase ešte žili, ale o dve hodiny už nie. Tie guľky nás zasiahli všetkých. Boli presné, prešli našimi srdciami aj našimi hlavami.

Ďakujem vám, že ste to nenechali tak. Ďakujem vám, že ste za tie dva roky vyšli často na námestia, že chcete poznať pravdu a podporujete nás. Iba vďaka vašej podpore sme to vydržali, sme tu a snažíme sa ďalej písať o všetkom, čo už Ján napísať nestihol a čo už po ňom Martina nestihla prečítať.

„Sľubujem ti, že Monika zošalie,“ písal Kočner Haščákovi z Penty. Ale nezošalela som. Ani ja, ani moji kolegovia. Sme stále tu. Je tu aj Zuzana Petková.

Je tu aj Xénia Makarová.

Je tu aj Adam Valček.

V tejto krajine fungovala mafia. Mali politikov, mali generálneho prokurátora, mali policajného prezidenta, mali šéfa NAKA, mali ľudí na špeciálnej prokuratúre, mali svojich sudcov, svoju opičku Jankovskú. Budeme podrobne sledovať všetky kauzy ďalej. Nenecháme to tak. Ani Ján Kuciak by to tak nenechal.

Na záver vás poprosím o jeden veľký potlesk

pre všetkých slušných policajtov,

pre všetkých slušných prokurátorov

a pre všetkých slušných sudcov.

Bez nich by sme nemali nádej, že mafiánske časy sa čoskoro skončia.

Ďakujeme vám.

🗳 Predplatitelia Denníka N, pomôžte prvovoličom zorientovať sa v politike. Do 30. septembra môžu mať prístup k Denníku N zadarmo – stačí s nimi zdieľať stránku Prvevolby.sk.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Vražda Jána Kuciaka

Za slušné Slovensko

Slovensko

Teraz najčítanejšie