Denník N

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter: Dva roky po vražde Fico ľutuje, že mu zničila kariéru

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

1. Fico stále nechápe, čo sa tu po vražde stalo. 2. Danko sa plačlivo lúči s politikou. 3. Bugár volá o pomoc.

Správy vybral a komentoval Roman Pataj

Dnes si pripomíname dva roky od vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. 21. februára 2018 ich zavraždil najatý vrah Miroslav Marček, ktorý sa k skutku priznal a čaká už len na výšku trestu. Jeden zo sprostredkovateľov už trest dostal a pred súdom sú ďalší ľudia, ktorí podľa polície a prokuratúry skutok spáchali. Na prvom mieste Marian Kočner a jeho volavka Alena Zsuzsová.

Po celom Slovensku sa pri tejto príležitosti uskutočnili spomienkové podujatia. Účasť na nich síce bola menšia ako počas vrcholiacich protestov na jar 2018 (napríklad v Bratislave do 8-tisíc ľudí, v Košiciach asi 1200), ale vplyv vraždy na výsledok volieb bude oveľa väčší ako účasť na zhromaždeniach.

Po 730 dňoch je vládnuca koalícia v koncoch. Nemyslí sa tým len koniec jej funkčného obdobia. Zostava Smer, SNS a Most-Híd je na dne s preferenciami aj s nervami.

1. Fico stále nechápe, čo sa tu stalo

Robertovi Ficovi sa rozsypáva jeho snaha v skrátenom konaní minúť približne 800 miliónov eur na podporu svojej volebnej kampane.

Mimoriadna schôdza sa síce v utorok vďaka havárii poslancov okolo Ľubomíra Galka začala, ale keď sa malo v piatok hlasovať o tom, či bude zákony prijímať v skrátenom konaní, koalícia Smer – SNS – ĽSNS nemala dosť hlasov. Potrebovala v sále 76 poslancov, ale za skrátené konanie ich hlasovalo len 67. Bez toho nemá rokovanie zmysel, lebo sa nedá stihnúť do volieb. Ďalší pokus si Smer naplánoval na utorok.

Skrátené konanie je očividne v rozpore so zákonom, preto ho nepodporila celá opozícia ani Most-Híd. SNS okrem toho chýbali dvaja a Smeru až šesť poslancov.

Ako si všimli kolegyne Veronika Folentová a Michaela Barcíková, ani jeden z chýbajúcich poslancov Smeru nie je na kandidátke do volieb. Fico si síce celú svoju zlosť vylial na Bélu Bugára, ale vyzerá to tak, že lojalita poslancov Smeru k nemu je závislá od miesta v parlamente. Chýbal napríklad Martin Glváč, ktorý pritom má byť Ficovi za čo vďačný.

Veta volebného obdobia

Ešte zaujímavejšie ako fiasko v parlamente je Ficovo hodnotenie dôsledkov vraždy Kuciaka a Kušnírovej. Tá podľa neho bola

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter

Podcast Denníka N

Komentáre

Teraz najčítanejšie