Denník N

Hekerom ruskej tajnej služby GRU pripisujú drsné útoky na Gruzínsko aj Ukrajinu. Prečo by to malo zaujímať slovenských politikov?

Ruský prezident Vladimir Putin podľa Britov nariadil atentát na Skripaľa a jeho tajné služby podľa nich stoja aj za vážnymi kyberútokmi. Foto - TASR/AP
Ruský prezident Vladimir Putin podľa Britov nariadil atentát na Skripaľa a jeho tajné služby podľa nich stoja aj za vážnymi kyberútokmi. Foto – TASR/AP

Devastujúci hekerský útok zažila aj slovenská diplomacia. Kým Česi aj Estónci o útokoch otvorene hovoria, slovenskí predstavitelia mlčia.

Patria pod ruskú vojenskú rozviedku známu ako GRU. Špeciálna jednotka ruských hekerov, ktorá útočí na rôzne krajiny sveta, má rôzne mená. Je známa ako Sandworm, TeleBots či Voodoo Bear.

Podľa všetkého má za sebou prvý úspešný útok na elektrickú sieť na Ukrajine, stála za heknutím Demokratickej strany v Spojených štátoch počas prezidentských volieb v roku 2016, pokúsila sa zasiahnuť kampaň francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona či olympijské hry v Južnej Kórei.

A sú tiež podozriví aj z masívneho útoku NotPetya, ktorý si vyžiadal miliardové straty na celom svete.

Podľa USA a Veľkej Británie stáli hekeri pracujúci pre GRU aj za nedávnymi kyberútokmi na gruzínsku infraštruktúru v októbri minulého roka.

Gruzínsko sa vtedy stalo cieľom útokov na 15-tisíc webových stránok, ktoré spravujú vláda, súdy, médiá, banky a biznis. Moskva obvinenia popiera.

Útoky, ktoré prisudzujú GRU

Britské Národné kyberbezpečnostné centrum (NCSC) je s takmer úplnou istotou (95 % +) presvedčené, že za útokmi na Gruzínsko v októbri 2019 bola ruská tajná služba GRU.

Podľa nich GRU, ktorej agenti stáli tiež za atentátom na Sergeja Skripaľa, bola zodpovedná za tieto útoky:

  • BlackEnergy: V decembri 2015 vyradili na Ukrajine z činnosti elektrickú sieť a 230-tisíc ľudí čelilo výpadkom od jednej do šiestich hodín.
  • Industroyer: Ďalší útok na ukrajinskú elektrickú sieť v decembri 2016. Pätina Kyjeva nemala hodinu elektrinu.
  • NotPetya: V júni 2017 sa začal deštruktívny útok na ukrajinský finančný, energetický a vládny sektor. Malvér zasiahol veľkú časť Európy aj ruský biznis.
  • BadRabbit: Rensomvérový útok z októbra 2017 spôsobil problémy v kyjevskom metre, na letisku v Odese, ale aj ruskej centrálnej banke a dvom ruským médiám.

Zdroj: britské ministerstvo zahraničných vecí

„Prerušili dokonca vysielanie dvoch národných

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Hekeri a kyberbezpečnosť

Svet

Teraz najčítanejšie