Denník N

Logo odkaz MMSOdkaz MMŠ: O novej knihe Thomasa Pikettyho s názvom Kapitál a ideológia

Foto - Wikimedia Commons
Foto – Wikimedia Commons

V anglickom preklade práve vyšla dlhoočakávaná kniha Thomasa Pikettyho, ktorý sa pred niekoľkými rokmi preslávil knihou Kapitál v 21. storočí. Jeho nová kniha sa volá Kapitál a ideológia, má tisíc strán a denník The Guardian sa jej venuje v rozsiahlej recenzii.

Na úvod treba povedať, že hoci Piketty pripomína svojím mohutným intelektuálnym záberom Karla Marxa, nie je marxista. Podrobne rozoberá historické príčiny nerovnosti, ale nepokúša sa o ideologickú syntézu ľudských dejín. Je posadnutý dátami a štatistikami, ktoré dokáže vyhrabať z najrôznejších zapadnutých archívov (napríklad z daňových záznamov v 18. storočí), ale v princípe je to liberálny reformátor kapitalizmu, nie jeho hrobár.

Kľúčovou témou jeho novej knihy je sociálna nerovnosť, ktorú najrôznejšie formy vlád v dejinách ospravedlňovali ideologickými floskulami ako čosi nevyhnutné – jednoducho preto, aby sa udržali pri moci. Pikettyho na prvý pohľad až naivná myšlienka, že ak považujeme sociálnu nerovnosť za nelegitímnu, mali by sme ju zrušiť, samozrejme vyvolala v pravicových kruhoch silný odpor a pravicový denník The Telegraph už napísal, že „Piketty je späť – nebezpečnejší ako

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Logo odkaz MMSOdkaz MMŠ

Martin M. Šimečka vyberá zaujímavé texty zo svetových médií.

Komentáre

Teraz najčítanejšie