Denník N

Weinstein je vinný, vo väzení strávi roky. Ešte ho však čakajú ďalšie procesy

Harvey Weinstein na súde. Foto - tasr/ap
Harvey Weinstein na súde. Foto – tasr/ap

Bývalého amerického producenta uznala porota súdu v New Yorku vinným zo sexuálneho napadnutia a znásilnenia. Hrozí mu až 29 rokov za mrežami.

Harvey Weinstein, ktorý bol v minulosti vplyvným filmovým producentom, môže ísť do väzenia až na 29 rokov. Porota ho v pondelok uznala vinným zo sexuálneho napadnutia a z ľahšej formy znásilnenia.

Podľa New York Times ho však oslobodili z obvinenia, že je sexuálny predátor, za čo mu hrozilo doživotie. O konečnej dĺžke jeho trestu rozhodne súd.

Weinstein pri čítaní rozsudku prejavil len nebadané emócie. Vyzeral však prekvapene, keď mu nasadili putá a vyviedli ho zo súdnej siene do väzenia, kde bude čakať na rozhodnutie o výške trestu.

Weinstein, ktorého obvinenia sa objavili v roku 2017 a spustili svetové hnutie #MeToo, bol doteraz na slobode. Minulý rok v máji ho prepustili po tom, čo zložil kauciu a sám sa vydal polícii.

Podľa NY Times môže za mrežami stráviť najmenej päť rokov.

Dve kľúčové výpovede

Pre mnohých je tento proces míľnikom vo svetovom hnutí, ktoré sa rozšírilo aj do krajín, kde ženy o násilí zo strany mužov tradične mlčali.

Súdne pojednávanie s niekdajšou kľúčovou postavou Hollywoodu malo ukázať, či je možné

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Svet

Teraz najčítanejšie