Denník N

Gáborík či Velez-Zuzulová mobilizujú zábermi na útok na Henryho či obdivovateľov Tisa

Rasizmu a xenofóbii sa po folkloristoch a rapperoch postavili aj úspešní športovci.

Na vznikajúcu nenávisť v spoločnosti v týždni pred voľbami reaguje aj viacero elitných slovenských športových osobností.

Vo videu s antifašistickým podtónom vyzývajú ľudí, aby sa len neprizerali zlu, ktoré vidia okolo seba.

Projekt Postavme sa spoločne vznikol ako aktivita znepokojených občanov a občianok v spolupráci s občianskym združením Post Bellum.

Tvorcovia sa inšpirovali videom Stand Up, Stand Togerther k Pamätnému dňu holokaustu od Malcolma Greena pre Národné centrum a múzeum holokaustu vo Veľkej Británii.

Občianske združenie Post Bellum prináša príbehy 20. storočia na základné a stredné školy s cieľom, aby sa nezabudlo na temné stránky moderných dejín. V rovnakom duchu sa nesie aj kampaň Postavme sa spoločne, na záberoch sa s tvárami športových osobností striedajú zábery z obdobia holokaustu.

Vo videu je aj časť z útoku na Henryho Acordu na Obchodnej ulici v Bratislave či na pochod obdivovateľov Jozefa Tisa.

Športovci zdôrazňujú, že zlo sa vtedy mohlo dostať k moci aj vďaka tomu, že slušní ľudia mlčali. „Musíme si pamätať, že keď sme svedkami rasizmu, antisemitizmu, diskriminácie alebo nenávisti akokoľvek nenápadnej či zdanlivo bezvýznamnej, nemôžeme sa len prizerať, nesmieme sa len prizerať, nebuďme ticho,“ hovoria.

Vo videu sa objavili títo športovci:

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Voľby 2020

Slovensko, Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie