Denník N

Politologička Žúborová: Podcenili sme diskusiu s mladými, výsledkom je kríza dôvery

Politologička Viera Žúborová. Foto - Ivan Kacko
Politologička Viera Žúborová. Foto – Ivan Kacko

„Detí sa pýtame len na to, či sú hladné a ako bolo v škole. Keď potom prídu výsledky výskumov verejnej mienky, sme prekvapení, že mladí ľudia neveria v demokraciu,“ hovorí politologička Viera Žúborová.

Podcasty nájdete na: AppleGoogleSpotifyPodbeanRSS

Aj v súvislosti s nadchádzajúcimi voľbami často hovoríme o hodnotách, o mladej generácii, o tom, čo sa deje v spoločnosti. Ako sa na súčasnú spoločenskú situáciu pozeráte z pohľadu politologičky?

To, čo sa momentálne deje na spoločenskej aj politickej scéne, je prejavom všeobecnej krízy dôvery. Nedôvera ľudí v samých seba, v inštitúcie, v to, kam smerujeme a kým chceme byť. Tento odkaz, bohužiaľ, odovzdávame aj mladej generácii. Cíti sa nepodporovaná, cíti obrovskú nedôveru v tradičné inštitúcie v štáte aj v samu seba.

Mladá generácia je dnes veľmi citlivá. Podľa výskumov máme jednu z najpozitívnejších generácií, ktorá však zároveň, keď nepríde očakávaná „pozitívna budúcnosť“, rýchlo upadá do depresie.

Je veľká škoda, že na Slovensku sa tomu vôbec nevenujeme. Priekopníckou krajinou sú v tomto smere Spojené štáty americké, kde otvorenie hovoria o potrebe zmeny výchovy a prístupu k mládeži, keďže podľa jednotlivých prieskumov z minulosti sa nám rodí a nastupuje do verejného života mladá generácia, ktorá vykazuje znaky klinickej depresie.

Keď hovoríme o mladej generácii, ľudí akého veku máme na mysli?

Mladých ľudí vo veku do 30 – 35 rokov; záleží na tom, aké štatistiky využívame. V tejto skupine mladých sa vlastne nachádzajú dve generácie. Sú to v prvom rade takzvaní „mileniáli“, teda tí, ktorí sú narodení približne od roku 1982 až do roku 2000. Druhá generácia sú „post-mileniáli“ alebo „generácia Z“ – tí majú zhruba od 6 do 22 rokov.

Sú to ľudia, ktorí budú o dvadsať rokov viesť našu krajinu. Máte pocit, že im dnes rozumieme?

Najmä „post-mileniáli“ sú zlomová generácia v tom, že majú iné postoje k životu. Iné hodnotové rebríčky, iné idey o tom, kým ako jednotlivci v spoločnosti sú a čo môžu dokázať.

„Post-mileniáli“ sa v porovnaní so všetkými ostatnými generáciami socializujú do spoločnosti odlišným spôsobom. Svoju koncepciu voľného času

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Človek

Iné podcasty Denníka N

Rodičovstvo

Rozhovory

Voľby 2020

Slovensko

Teraz najčítanejšie