Denník N

Grécka kríza: lepší zbabelec ako samovrah

Janis Varufakis. Foto - TASR
Janis Varufakis. Foto – TASR

Hra na zbabelca sa gréckemu ministrovi financií vymkla z rúk. Skončila sa vzájomnou nedohodou a to je pre Atény ten najhorší možný výsledok.

Autor vyučuje na Univerzite Komenského

Keď profesor zabudne, že teóriu hier možno uplatniť aj v praxi, trpí celá krajina. Grécky minister financií síce nie je zbabelec, ale jeho účet za bankrot zaplatia všetci obyvatelia.

Dvaja mladíci sa v autách rútia oproti sebe na rovnej ceste. Kto skôr uhne je zbabelec. Ten druhý vyhrá stávku aj obdiv okolostojacich priateľov. Aspoň tak nejako vyzerá názorný príklad situácie známej v teórii hier ako hra na zbabelca. Pokiaľ obaja hráči spolupracujú, nik sa hrdinom nestane. Ak má však jeden pevnejšie nervy, prinúti neraz toho druhého zbabelo ustúpiť. Strach čo i len pomyslieť na následky, ak by neustúpil ani jeden.

To, čo sa dnes deje v súvislosti s gréckym dlhom a celoeurópskou snahou o jeho reštrukturalizáciu, je smutným uskutočnením daného scenára. Ochota priveľmi riskovať s cieľom dosiahnuť víťazstvo nad súperom – rozumej veriteľmi – sa gréckej vláde nevyplatila. Dohoda sa nedosiahla, autá do seba narazili, banky zatvorili, a ľudia trpia. Ako z kruhu von, už asi nevie nikto.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Grécke dlhy

Teraz najčítanejšie