Denník N

Uzavretý hotel na Kanárskych ostrovoch s tisíckou hostí a zrušená konferencia. Ako Španieli bojujú s koronavírusom

Na balkóne v hoteli H10 Costa Adeje Palace v Tenerife na Kanárskych ostrovoch. Foto - TASR/AP
Na balkóne v hoteli H10 Costa Adeje Palace v Tenerife na Kanárskych ostrovoch. Foto – TASR/AP

Po Malorke a Kanárskych ostrovoch lekári potvrdili prvý prípad Covid-19 na pevnine – v Barcelone.

Barcelona, začiatok februára tohto roku. Naša dvojročná dcéra mala štyridsiatky horúčky. Lekárke som hneď po vstupe do ambulancie povedala, že sme pred pár dňami prileteli z Viedne, kde v tom čase diagnostikovali čínskej letuške nový koronavírus Covid-19. Bez reakcie.

„Dajte jej panadol, a ak teplota do štyroch dní neprejde, vráťte sa,“ skonštatovala s tým, že na prieduškách ani pľúcach jej nič nenašla, takže to nebol zápal, ale „nejaký vírus“.

Ani na okamih nezvážila, že by to teoreticky mohol byť tiež Covid-19.

V našom prípade to Covid-19 nebol, ale treba pripustiť, že až do včera lekári túto možnosť veľmi nezvažovali. Španielske zdravotníctvo patrí pritom k tým lepším. Ako podľa El País povedal prezident Španielskej sociologickej spoločnosti Pere Godoy, kritériá pre podozrenie na koronavírus boli až do utorka veľmi jednoduché – mať symptómy a prísť z čínskej provincie Wu-chan.

Celý hotel v karanténe

V utorok totiž potvrdili Covid-19 u talianskeho lekára a jeho manželky dovolenkujúcich na Tenerife, jednom z Kanárskych ostrovov. Do karantény preto dali celý hotel a s ním aj jeho tisíc hostí. Krátko na to potvrdili aj prvý prípad na pevnine.

Vírus u 36-ročnej Talianky žijúcej v Barcelone, ktorá sa vrátila po pár dňoch strávených v Miláne, potvrdil tajomník verejného zdravotníctva v Barcelone Joan Guix na tlačovej konferencii.

Dovtedy Španielsko nahlásilo len dva prípady, oba na ostrovoch, na Malorke a Kanárskych ostrovoch. Oba prebehli ľahko a pacienti už sú prepustení z karantény.

Lekári však pripúšťajú, že vírus môže byť v Španielsku v obehu už niekoľko dní.

V hoteli na kanárskom ostrove Tenerife už týždeň dovolenkuje taliansky manželský pár nakazený koronavírusom.

Muž je lekár zo severného Talianska a sám požiadal o testy, keďže si na sebe všimol symptómy. Neskôr potvrdili koronavírus aj u jeho manželky.

Podľa denníka El Periódico hostia v hoteli H10 Costa Adeje Palace potvrdili, že im zavolali z recepcie a oznámili, že nemôžu opustiť komplex, ani svoje izby. Jeden z nich denníku povedal, že „ľudia nosia masky a sú znepokojení“.

Do dnešného rána potvrdili na Tenerife dva ďalšie prípady, čím sa počet infikovaných v celom Španielsku zdvihol na sedem.

Nové pravidlá

„Vedela som, že to je otázka pár dní a vírus bude tu,“ povedala 40-ročná Neus, ktorá pred materskou pracovala pre taliansku firmu. „Španielsko a Taliansko sú úzko prepojené, veľa Talianov pracuje tu a veľa našich pracuje tam. Talianski študenti študujú v Španielsku a naopak. Veľa sa tu cestuje hore-dole, takže to, čo majú Taliani, musíme mať skôr či neskôr aj my.“

Stručne tým zhrnula to, prečo tu takmer nikto nie je prekvapený z vypuknutia vírusu. „Možno začnem pomaly aj nakupovať nejaké konzervy

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Koronavírus

    Svet

    Teraz najčítanejšie