Denník N

Michal Truban: Na začiatku sme mohli byť pokornejší

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Potrebujeme byť čo najsilnejší, aby sme po voľbách bránili osobné slobody a vyvažovali konzervatívny parlament, vraví volebný líder PS/Spolu.

Michal Truban v rozhovore hovorí:

  • prečo by pre PS/Spolu bolo lepšie, ak by do volieb išli ako outsideri,
  • akú úlohu by mala mať dvojkoalícia v budúcej vláde,
  • čo si cení na Matovičovi a či ich nenahradí Borisom Kollárom,
  • aj či by sa mu páčilo zjednotenie PS a Spolu do jednej strany.

Ešte počas minulého leta ste museli ako líder vtedy preferenčne najsilnejšej opozičnej formácie odpovedať na otázky, či by ste zvládli byť premiérom. Dnes už sa vás to novinári veľmi nepýtajú. Chýbajú vám tieto otázky?

Nechýbajú. Aj vtedy pre mňa boli veľmi nepríjemné, sám som to vnímal ako obrovskú výzvu. Veď už to, že som sa stal volebným lídrom dvojkoalície, pre mňa bolo obrovskou výzvou.

Oľutovali ste niekedy, že ste po Ivanovi Štefunkovi prevzali post predsedu Progresívneho Slovenska?

Nie, ale viackrát som sa zamyslel nad tým, prečo som išiel do politiky ako takej. Prečo to celé robím. Ale niečo podobné som cítil aj pri triatlonových tréningoch. Keď boli ťažké, tiež mi občas napadlo – načo to vlastne robím. No vždy som to prekonal. Vízia niečoho väčšieho ma vždy ťahala dopredu.

Uškodilo PS/Spolu, že ste do kampane išli ako koalícia po víťazných eurovoľbách so 17-percentnou podporou, ktorá sa musela tváriť štátnicky, a nezačínali ste ako outsideri, tak ako to mal Matúš Vallo či Zuzana Čaputová?

Opäť by som to prirovnal k športu. Pretekár sa zvykne cítiť komfortnejšie, keď je na druhom, treťom mieste, a v závere to prešprintuje, ako keď je od začiatku lídrom a všetci idú po ňom. Vždy je ľahšie ísť dopredu z pozície outsidera, ako si držať pozíciu po celý čas.

Ak by ste mali v kampani zmeniť jednu vec, ktorú by ste dnes spravili inak, čo by to bolo?

Zdá sa mi, že v čase, keď sme mali

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Michal Truban

Progresívne Slovensko

Voľby 2020

Slovensko

Teraz najčítanejšie