Denník N

Volebná poviedka: Zadný vchod do neba

Oslovili sme 9 spisovateľov, aby pre nás napísali volebné poviedky. Ak v nich budete vidieť Igora Matoviča, Roberta Fica, Mariana Kotlebu, Michala Trubana, Borisa Kollára, Richarda Sulíka, Andreja Kisku, Alojza Hlinu alebo Andreja Danka, máte na to právo, ale pamätajte, že to je iba literatúra. I keď volebná. Príjemné čítanie.

Nebeská brána sa vznáša kdesi v oblakoch, spoza nej vidíme modré pozadie prežiarené jasom. Brána je výlučne pozemská záležitosť, takže o jej zobrazení ťažko špekulovať. Môže to byť svetielkujúca modrá obrazovka prázdneho displeja, takzvaná počítačová smrť. 

V Biblii sa píše, že „Ľahšie prejde ťava uchom ihly, ako vojde bohatý do Božieho kráľovstva.“ (Mk 10, 25) Ucho ihly, to určite! Ťava sa vôbec nemá čo trepať cez ucho ihly, ktorým sa ani niť nedá vždy navliecť. Ucho ihly bol vraj v dávnych časoch názov pre úzky klenutý priechod v mestskej bráne. Ťava musela pokľaknúť, aby tadiaľ prešla aj s nákladom. Aj človek musí pokľaknúť, zohnúť sa, skloniť hlavu alebo sa možno aj preplaziť, najmä ak chce cez nebeskú bránu prejsť, navyše s nákladom. Bez problémov preletia len bytosti označované ako anjeli. 

 

Pred nebeskou bránou stojí Andrej Kiska. Svätý Peter tam niekde vonku možno pofajčieva a sleduje preteky v chytaní rýb. Má pauzu. Nečaká nijakú stránku. Možno má veľký kľúč od nebeského kráľovstva, taký starodávny železný. Ale môže mať aj niečo ako kartičku v hoteli, ktorú priloží k dverám a tie sa zázračne otvoria, kĺzavo a pomaly.

 

Svätý Peter sa začudovane díva na prišelca.

SvP: Čo ty tu robíš, chlapče? Nemáš byť dolu a dávať to tam do poriadku?

Prišelec je zmätený, vyzerá, akoby sem zavítal dosť narýchlo.

SvP: Šoféroval si opitý?

AK: Dúfam, že nie.

SvP: Infarkt z kampane?

AK: To sotva. Hoci, počkaj… bolo to náročné, to áno, ale…

SvP: A čo teda? Skolila ťa náhla viróza? So smrteľnými účinkami?

AK: Nespomínam si. Je pravda, že predseda vlády sa snažil osobne zavliecť koronavírus aj k nám, aby sa zrušilo zhromažďovanie ľudí, a teda aj voľby, ale nevyšlo mu to.

SvP: Tak naozaj neviem. Prekvapil si ma, musím sa na to lepšie pozrieť, ale nemám dosť zdrojov, potreboval by som aspoň tri. Aha, už tu niečo vidím. Kto by to bol povedal – atentát!

AK: Kde to vidíš, svätý Peter?

SvP: Aj my

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Volebné poviedky

Kultúra, Slovensko

Teraz najčítanejšie