Denník N

Ako volí východ: Kotleba, Fico a Harabin za Sninou, Kiska, Hlina a Truban pred Bardejovom (reportáž)

Foto N - Andrej Bán
Foto N – Andrej Bán

Prešli sme počas volebného týždňa rozsiahle územie od dedinky Osadné pri poľskej a ukrajinskej hranici až po Spišskú Belú. Základné zistenie? Smer upadá, opozícia rastie aj tam.

Boris pomáha aj v Osadnom, obci, ktorú preslávil rovnomenný dokumentárny film Marka Škopa o ceste farára, starostu a karikaturistu do Bruselu. Aj keď ide o trochu iného Borisa, nie o lídra strany Sme rodina. Boris Ocetník je v dedinke so 102 dušami zapísanými na voličskom zozname jeden z mála príčinlivých starousadlíkov. Štyridsiatnik tu prevádzkuje penzión a krčmu, oboje jediné svojho druhu.

„Volím KDH,“ povie stručne a jasne. Píska si pritom Kaťušu.

Vzápätí dá zovrieť vodu na štyri párky. Dva pre hosťa z Bratislavy a dva pre tunajšiu najvplyvnejšiu postavu – náčelníka Lesoochranárskeho zoskupenia VLK Juraja Lukáča. Juro by mal nečakanému hosťovi „prepustiť“ aspoň jeden zo svojich čerstvých rožkov, do obchodu ich totiž Boris dovezie každý deň iba presne toľko, koľko ich predá. Ani o jeden viac. Nakoniec krčmár kdesi zoženie zopár krajcov chleba. A neodmysliteľný retro Pigi čaj.

V Osadnom volia cára

Čo povie náčelník, toho sa tu držia. Jeho slovo je tu, uprostred divokej prírody na divokom východe, zákon. Juro a jeho žena Dáša volili Most-Híd? Osem ďalších tu volilo Bugára. Teraz budú obaja ochranári voliť Hlinu v pásme ohrozenia? Uvidíme v sobotu, no je možné, že KDH v Osadnom vyhrá.

„Žijem tu dvadsať rokov. A čo si pamätám, nikdy nešlo k voľbám toľko v zahraničí pracujúcich ľudí z Osadného ako teraz. Ale myslím si, že to nebudú celkom dobré obálky. Angličania, ako hovoríme našim robotníkom, budú voliť najmä Kotlebu. A ajťáci PS/Spolu,“ povie Lukáč.

Pri stole sedí ešte jeden chlap. Volá sa tiež Lukáč, ibaže Milan. „Tu vyhrá Smer – ako vždy. Aj ja som ich minule volil, no už nebudem. Sklamali ma. Dali veľa sľubov a nesplnili ich,“ zdvihne hlavu od fľaškového piva.

Juraj Lukáč v krčme v Osadnom. Foto N – Andrej Bán

V obci reálne žije iba polovica zo stovky zapísaných voličov. Ostatní sa tu na pobyt prihlásili z pragmatických príčin. Napríklad študenti, aby mali nárok na internát v Košiciach.

Až do roku 2016 v Osadnom volili prevažne Smer, do roku 1998 tu víťazilo Hnutie za demokratické Slovensko Vladimíra Mečiara. Dôvody objasňuje Juraj Lukáč: „Pochopil som, že sú závislí od štátnych peňazí. Keď bude pri moci Matovič, budú tu všetci za OĽaNO. Prestúpia k nemu, je im to jedno. Potrebujú iba svojich päťtisíc eur od štátu ročne.“

Za náčelníkom VLK-a chodia politici v kampaniach ako na klavír. Veronika Remišová opakovane, raz dokonca prišla na šesť hodín. Boli tu aj PS/Spolu či osobne Béla Bugár. Vedeniu OKS Lukáč zo žartu povedal, že kto nezaplatí chlapom v krčme, nedostane sa do parlamentu. Zaplatili, no iba dvakrát po 40 centov.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Voľby 2020

Slovensko

Teraz najčítanejšie