Denník N

Logo Svetový NewsfilterSvetový newsfilter: Koronavírus je už v takmer celej Európe, Taliani varujú pred prehnanou panikou

Foto - TASR/AP
Foto – TASR/AP

Najväčší záujem bol tento týždeň o domácu politiku, no dôležité veci sa diali aj vo svete. Témou číslo jeden je koronavírus, ktorý už zasiahol veľkú časť Európy.

V čase volebného moratória si v pravidelnom piatkovom Svetovom newsfiltri môžete prečítať aj o prelomovom rozsudku v USA, nádeji na mier v Južnom Sudáne a nepokojoch v Brazílii.


Podcasty nájdete na: Apple Google Spotify Podbean RSS

Európa: Pozor na paniku

Koronavírus definitívne dorazil do Európy a úplne pohltil médiá. V Taliansku už v piatok ráno evidovali viac ako 650 prípadov nákazy a mnohí sa obávajú, že podobný priebeh bude nasledovať aj v iných európskych štátoch.

Je to možné, ale ešte tam nie sme. Pandémii (epidémiám na najmenej dvoch kontinentoch) sa podľa riaditeľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) stále dá predísť.

Čo sa deje: Na Slovensku sa riešia hlavne voľby, no po tom, čo minulý víkend skokovo narástol počet prípadov v Taliansku, sa vo zvyšku Európy píše najmä o víruse.

Jeden príklad – takto vyzerala titulná stránka anglickej verzie nemeckého portálu Deutsche Welle v stredu:

Titulka DW. Reprofoto N

Pacientov s koronavírusom už momentálne hlásia z každého kontinentu okrem Antarktídy, prvého chorého majú v subsaharskej Afrike (v Nigérii).

Aj v Európe vzrástol počet krajín, kde objavili pacienta s koronavírusom, je medzi nimi aj Rakúsko, Estónsko, Litva, Holandsko, Dánsko, Rumunsko (v Taliansku žije 1,3 milióna Rumunov), Bielorusko, Severné Macedónsko či Chorvátsko.

Na vírus sa pripravuje aj Slovensko – vznikol krízový štáb, na letiskách budú merať teplotu a kontroly budú aj na hranici s Rakúskom.

Desiatky nakazených už majú v Nemecku a vo Francúzsku, ktoré svorne hovoria, že očakávajú epidémiu. Hranice s Talianskom však nezatvárajú.

Priveľká panika: Taliansky minister zahraničných vecí Luigi Di Maio hovorí, že ich krajina momentálne čelí „infodémii“ – teda epidémii negatívnych a prehnaných správ o víruse v Taliansku.

Tá podľa neho škodí krajine viac ako samotný vírus. „Veľa chybných správ v zahraničí škodí našej ekonomike a reputácii,“ povedal podľa agentúry ANSA.

„Je načase prestať panikáriť,“ tvrdí aj taliansky premiér Giuseppe Conte. Aj Slovenka žijúca v Taliansku, s ktorou sme sa rozprávali, povedala, že niektoré správy sú prehnané.

Pred „sociálnymi a ekonomickými škodami“, ktoré spôsobia prehnané reakcie, varovala aj britská vláda.

A čo inde: Inak to vidia niektoré štáty mimo Európy.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Koronavírus

Podcast Denníka N

Logo Svetový NewsfilterSvetový newsfilter

Svet

Teraz najčítanejšie