Denník N

Každému, kto priletí na Slovensko, zmerajú teplotu. Pre koronavírus vzniká krízový štáb

Nácvik krízovej situácie. Foto - TASR
Nácvik krízovej situácie. Foto – TASR

Koronavírus potvrdili už aj vo Viedni, kontroly budú aj na hraniciach s Rakúskom.

Na ministerstve zdravotníctva vznikne pre koronavírus krízový štáb. Vo štvrtok zasadala bezpečnostná rada, kde riešili prípravu na možné prvé prípady. Štáb bude viesť ministerka vnútra. „Koronavírus je veľmi blízko Slovenskej republiky a slovenských hraníc,“ povedal po bezpečnostnej rade premiér Peter Pellegrini.

Štáb môže v prípade potreby vláde navrhnúť, aby vyhlásila krízový stav. Vláda tiež spustí informačnú kampaň o tom, ako sa správať a chrániť pred koronavírusom. Vysielať ju bude verejnoprávna televízia a rozhlas.

Vláda aj hlavný hygienik Ján Mikas vyzvali ľudí, aby zvážili cestovanie do krajín, kde sa vírus už vyskytol. Najbezpečnejšie by bolo, aby zvážili cestovanie do zahraničia celkovo.

Mikas povedal, že pre epidémiu v severnom Taliansku sa nedá vylúčiť, že sa v nasledujúcich niekoľkých dňoch či týždňoch objaví nákaza aj u nás. „Nevieme, ako sa epidémia môže vyvíjať, nechceme robiť paniku, ale situácia môže byť vážna,“ tvrdí. Aktuálne sa testujú ďalšie vzorky od pacientov z Ružomberka a Michaloviec.

Foto N – Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Kontroly na letiskách aj priechodoch

Od piatka platia plošné kontroly všetkých pasažierov, ktorí priletia na Slovensko, teda nielen tých z Talianska. Budú na všetkých troch letiskách – v Bratislave, Košiciach aj Poprade. Ľuďom budú merať teplotu.

Kontroly budú aj na hraničných priechodoch s Rakúskom, kde budú cestujúci dostávať letáky a budú sa ich pýtať, či nemajú horší zdravotný stav. Práve na tejto hranici je podľa vlády najväčšie riziko, ľudia sa totiž môžu vracať z jarných prázdnin z lyžovačky.

Hlavný hygienik Mikas tvrdí, že môžu tiež obmedziť hromadné podujatia. Premiér informoval, že v Lešti je pripravený projekt izolovaného mestečka, kde by mohlo byť v karanténe až 2500 ľudí. Slovensko má podľa neho dostatok liekov aj ochranných materiálov.

Štátne hmotné rezervy dostanú od vlády ďalšie dva milióny eur, za ktoré majú nakúpiť ochranné obleky, návleky aj respiračné pomôcky.

Na Slovensku zatiaľ vírus nepotvrdili

Na Slovensku zatiaľ testovali najmenej 90 vzoriek a všetky boli negatívne. Podľa Mikasa denne vyšetria päť až desať vzoriek.

Zatiaľ úrad verejného zdravotníctva neodporúča cestovať do Talianska, ale Mikas nevylúčil, že by sa takéto odporúčanie mohlo rozšíriť aj na iné krajiny. Najnovšie sa koronavírus vyskytol aj vo Viedni, kde je potvrdená nákaza u 72-ročného muža. Ochorenie hlásia už z 18 európskych krajín.

Mikas ľudí vyzval, aby sa správali zodpovedne a aby aj oni robili všetko preto, aby sa nenakazili.

Odporúča, aby ľudia, ktorí v poslednom čase pricestovali z oblastí zasiahnutých ochorením COVID-19, počas dvoch týždňov od návratu kontrolovali svoj zdravotný stav a všímali si príznaky, ako je kašeľ, bolesť hrdla, dýchavičnosť, horúčka.

V prípade, že u nich prepukne respiračné ochorenie, mali by o svojej ceste do zahraničia a o zdravotných ťažkostiach informovať lekára. Pri ťažkých stavoch treba volať záchranku. Lekári aj záchranári už od hygieny majú usmernenia, ako v prípade podozrenia na koronavírus postupovať.

Zriadené je aj call centrum s nepretržitou prevádzkou na úrade verejného zdravotníctva a na ôsmich krajských regionálnych úradoch verejného zdravotníctva.

Hlavný hygienik radí, ako sa chrániť pred koronavírusom:

  • Často si umývajte ruky mydlom a vodou aspoň 20 sekúnd, môžete použiť dezinfekčný prostriedok na ruky na báze alkoholu.
  • Očí, nosa a úst sa nedotýkajte neumytými rukami.
  • Pri kašli a kýchaní si zakrývajte nos a ústa jednorazovou papierovou vreckovkou a následne ju zahoďte do koša.
  • Vyhýbajte sa blízkemu kontaktu s ľuďmi, ktorí javia príznaky nádchy alebo chrípky.
  • Ak ste chorí, liečte sa doma.
  • Zabráňte nechránenému kontaktu s divými alebo hospodárskymi zvieratami.
  • V domácnosti zvýšte intenzitu dezinfekcie povrchov a používajte ochranné prostriedky.
  • V prípade otázok kontaktujte odborníkov cez e-mailovú adresu novykoronavirus@uvzsr.sk alebo na telefónnych číslach 0917 222 682 a 0918 659 580.

Aké sú prejavy

Nový koronavírus spôsobuje akútne respiračné ochorenie – vírusovú pneumóniu. Ide o kvapôčkovú infekciu.

Je geneticky odlišný od koronavírusov SARS-CoV a MERS-CoV.

Ide o všeobecné príznaky virózy, respektíve klasických respiračných ochorení, napríklad aj chrípky – teplota nad 38 °C, kašeľ, nádcha, bolesť svalov, bolesť kĺbov, sťažené dýchanie.

Pri komplexnejšom vyšetrení býva prítomný RTG nález – zápal pľúc. Inkubačný čas pri tomto type koronavírusu je 2 až 14 dní, priemerne 6 dní. Liečba je symptomatická. Keďže COVID-19 je vírusové ochorenie, neúčinkujú naň antibiotiká. Overená očkovacia látka zatiaľ neexistuje, prvé vakcíny sa majú testovať v apríli.

Koronavírus

Slovensko

Teraz najčítanejšie