Denník N

Sme stvorení pre beh? Mýty a fakty o barefootovom behaní

Školské atletické preteky v Juhoafrickej republike. Foto N – Peter Kováč
Školské atletické preteky v Juhoafrickej republike. Foto N – Peter Kováč

Austrálsky odborník David Joyce hovorí: „Dôkazy naznačujú, že niektoré veci prezentované v knihe Stvorení pre beh sa nedajú uplatniť na všetkých športovcov.“

Tá myšlienka je až revolučne jednoduchá, a keď vám o nej niekto prvýkrát so zápalom rozpráva, nie je preňho náročné dostať sa vám pod kožu.

Od vydania knihy Stvorení pre beh uplynulo už viac ako desať rokov. Za ten čas sa predali viac ako tri milióny kópií, ktoré zmenili pohľad mnohých ľudí nielen na behanie, ale aj na ľudské telo.

Americký novinár Christopher McDougall pútavo opisuje, ako je bežecká obuv nielen zbytočnosťou, ale dokonca aj niečím, čo v skutočnosti škodí ľudskému telu.

Svoje tvrdenia podporuje argumentmi, ktoré na prvý pohľad pôsobia ako nepriestrelné.

Pripomína, že bežecké topánky s vystuženou podrážkou existujú len od 70. rokov 20. storočia. Ľudia dovtedy behali v niečom, čo by sme dnes nazvali cvičky alebo číňanky. A boli aj takí, ktorí vyhrávali preteky bez akejkoľvek obuvi.

Dokonca stále existujú kmene, ktoré dokážu uloviť zver tým, že ju uštvú. Sú to jedni z najlepších svetových vytrvalostných bežcov a – sú bosí.

McDougall si postupne vytvára podhubie na tak trochu konšpiráciu. Tvrdí, že výrobcovia bežeckej obuvi, hlavne Nike, ktorá ju vymyslela, dokonca vedia o nepriaznivých účinkoch topánok. Musia však zarábať, a tak svoje krámy len tak nezatvoria.

Od vydania McDougallovej knihy mnoho ľudí začalo behať v minimalistickej obuvi alebo dokonca naboso.

Mýty a fakty o barefootovom behaní

Človek je stvorený na beh. – fakt

Je to jediný správny spôsob

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Behanie

Radíme športovcom

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie