Denník N

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter: Koronavírus aj migrantov predbehla panika

Foto - TASR
Foto – TASR

1. Premiér mal prejav, akým by každý iný politik porušil moratórium. 2. Koronavírus sa ešte nepotvrdil, vedci odporúčajú pokoj. 3. Neseďte doma, choďte krúžkovať.

Správy vybral a komentoval Tomáš Gális

Podcasty nájdete na: Apple Google Spotify Podbean RSS

1. PR za fasádou zodpovednosti

 V stredu večer sme po príhovoroch troch najvyšších ústavných činiteľov a poslednej diskusii volebných lídrov mohli nadobudnúť mylný dojem, že nás až do uzatvorene volebných miestností čakajú tri dni nudy, počas ktorých nás kandidáti do parlamentu budú oslovovať už len z bilbordov a zo súkromných facebookových účtov. Lenže stačili nejasné správy z turecko-gréckej hranice a jeden slovenský kandidát, ktorý je zhodou okolností aj predsedom vlády, neodolal a zverejnil video, v ktorom veľmi ťažko odlíšiť, či ide o snahu o zodpovednosť alebo o porušenie volebného moratória.

Čo sa deje na hranici. Podľa agentúrnych správ turecká vláda ešte vo štvrtok vydala príkaz polícii, aby okamžite prerušila svoj pozemné a námorné operácie, ktorých cieľom bolo brániť utečencom, aby sa dostali ďalej do Európy. Rozhodnutie súvisí s očakávaným náporom utečencov zo sýrskej provincie Idlib, kde prebieha ofenzíva sýrskych vládnych a ruských vojsk.

Európska únia síce očakáva, že Turecko, na ktorého území sa už dnes nachádzajú asi štyri milióny utečencov, bude aj naďalej dodržiavať svoje záväzky, no krajiny susediace s Tureckom to tak zjavne nevidia. V piatok krátko po obede sa totiž objavili správy, že Atény i Sofia posilňujú hliadky na hraniciach, kde sa začínajú zhromažďovať stovky ľudí, ktorí čakajú na príležitosť, ako sa dostať z Turecka.

To, že päť rokov stará dohoda (niekto by to mohol nazvať aj uplácaním) s Tureckom raz prestane platiť, sa dalo čakať, pretože prezident Erdogan sa utečeneckou vlnou vyhrážal už viackrát. No tentoraz už zrejme nejde len o rétoriku.

Čo hovorí premiér. Toho sa, samozrejme, chytil aj premiér Pellegrini, ktorý vo svojom príhovore povedal, že migračnú hrozbu nepodcení, že s ministrom Lajčákom všetko monitoruje, že sme pripravení pomôcť Maďarsku s ochranou južnej schengenskej hranice, že nebude hazardovať s bezpečnosťou republiky a že je to Slovensko, kto bude rozhodovať o tom, kto na jeho územie vstúpi a kto nie.

A aby sme náhodou nezabudli, tak hneď na úvod premiér pripomenul, že pred dvomi týždňami kontroloval s maďarským premiérom schengenskú hranicu a že mu Orbán povedal, že maďarskí policajti museli nedávno na jej ochranu použiť ostré náboje.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter

Podcast Denníka N

Komentáre

Teraz najčítanejšie