Denník N

Michal Kaščák: Všetky moje Pohody

Pohoda 2002. Foto - frenky.sk
Pohoda 2002. Foto – frenky.sk

Keď festival začínal, jeho dnešní tínedžerskí návštevníci ešte neboli na svete. Devätnásť rokov je dobrá príležitosť pripomenúť celú doterajšiu históriu.

1997
Najdôležitejší ročník, tým sa to všetko začalo. Založili sme si festival s Máriom Michnom, on už mal skúsenosti, ja som sa začal učiť robiť túto robotu. Logo s bábätkami vymysleli Martin Beďatš s Dušanom Šimonom a odvtedy ho používame. Chceli sme robiť festival bez ochranky, legendárny koncert odohral ruský Auktyon.

1998
Prvé sťahovanie do areálu Pod Sokolicami a septembrový termín. Najskôr sme nechceli pokračovať, pretože premiéra nedopadla ekonomicky dobre, no keď sa v júli začali ozývať kamaráti, nakoniec sme sa do toho pustili. To bol jediný ročník, kde sa podával burčiak. Prvýkrát sa objavili v programe neziskovky a pridali sme tanečnú scénu, čo vtedy vyvolalo veľké zdesenie mnohých ľudí, lebo hudobné svety žili dosť od seba. Časť fanúšikov tanečnej hudby dokonca brala dídžejov, ktorí išli hrať na „rockerský“ festival, ako zradu a časť rockerov si tiež ťukala na čelo, prečo tam ťaháme „tuc-tuc“. Jaro Filip odohral pamätný koncert, sám s klávesami.

1999
Prvýkrát dva dni, tiež veľký zlom. Stále dve scény, stanovanie na štadióne za bránkami a prvýkrát veľká návštevnosť – osemtisíc ľudí. Festival z ničoho nič narástol, odvtedy si napríklad dávame veľký pozor na záchody. Hrali tam Plastici, aj veľa zahraničných kapiel a začali sme robiť sprievodné aktivity. Napríklad sa nonstop premietal seriál Twin Peaks.

2000
Rok, keď sa prvýkrát festival rozšíril do areálu Výstaviska a počet scén narástol na šesť. Tanečné pódiá boli indoor a ešte žánrovo orientované, začali sme oveľa viac robiť so zahraničnou scénou. Prvýkrát bolo kino, dokonca v naozajstnom kine.

2001
Blatový ročník – bahniatka, ktoré obleteli svet. Len lialo alebo pršalo, nič medzitým. Ale mali sme prvé z môjho pohľadu naozaj veľké meno headlinera – Fun Lovin Criminals. Vtedy sa festival volal Topvar Pohoda

2002
Fantastický Shane MacGowan, nevídaný zážitok. Lucie so všetkými ich tanečkami, ktoré okolo seba robili. Inak sme pokračovali v tom modeli ako predtým.

2003
Cardigans s lustrami na pódiu. Výborný koncert, prišli podľa mňa po najzaujímavejšej a nepopovej platni, legendárny koncert odohrali Hooverphonic. Prvýkrát sa do programu dostala literatúra.

2004
Obrovská zmena. Presťahovali sme sa na letisko. Festival sa nadýchol a zmenil sa celý systém. Prvýkrát putovný Bažant kinematograf, prvýkrát Debaty pod lampou. Krásne koncerty Moloko, Leningrad Cowboys, Cesaria Evora, Värtinnä…

2005
Ďalšia liga – Prodigy, Garbage, Nohavica, Lasica, dodnes si pamätám toto poradie zo spotu. Roni Size, Omara Portuondo a Meky Žbirka, to bolo krásne ako Prodigy schválili, že môže hrať pred nimi na hlavnom pódiu.

2006
Ťažký rok. Prišli Pixies, po Prodigy ďalší z mojich splnených snov, Chicks on Speed, Gogol Bordello, ale pamätám si, že ten ročník príliš nezafungoval. Ale festival sa rozrastal a rozrastal.

2007
Veľmi horúci rok. Air, ktorí boli na letisku a v meste, ale keď im nedorazila časť techniky, neboli schopní vystúpiť pred ľudí a povedať, že nebudú hrať. Problémy boli aj s Wu Tang Clan, museli sme ich stopnúť, lebo začali hrať úmyselne neskoro. Ale inak všetky ďalšie koncerty dopadli veľmi dobre. Prvýkrát bolo divadlo – L+S prinieslo Kumšt.

2008
Perfektne zafungovalo spojenie Fat Boy Slima s divákmi, ktorí tancovali na jeho skladbu na pódiu. Výborní The Streets, Editors.

2009
Najsmutnejší rok. Vždy mi bude ľúto, že sa stalo to nešťastie po páde stanu. Neprajem nikomu taký zážitok.

2010
Nebyť veľkej podpory ľudí, nepokračovali by sme. Do konca roka 2009 sme vôbec neboli schopní pokračovať v prípravách. Festival sa vlastne začal úplne odznovu. Spomínam si na the XX, na Autechre, ktorí hrali úplne v tme, alebo orchestrálne Rachmaninovove Vespery.

2011
Jeden z ročníkov, kde vyšlo absolútne všetko. Madness, Pulp, Moby, Portishead… Už desať dní predtým bolo vypredané.

2012
Opäť búrka, fantastický Lou Reed, Elbow odohrali jeden z najviac do srdca idúcich koncertov, spolu s Emilianou Torrini jeden z emočných vrcholov festivalu.

2013
Umelecky veľmi silný rok – Atoms for Peace, absolútne nezabudnuteľný Nick Cave, Major Lazer s ich kolotočárskou svetelnou šou.

2014
Asi najsilnejšie spomienky sú Kraftwerk a Travis. Ale ten je ešte príliš blízko a už sa nedejú také zásadné produkčné posuny. Vlastne jeden bol – mali sme premiéru vratných pohárov pre návštevníkov.

2015
Bude doposiaľ najviac vizuálneho umenia, nanovo sme sa vyhrali s rozdelením areálu, rozširujeme splachovacie WC aj do druhej zóny.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Festival Pohoda

Kultúra

Teraz najčítanejšie