Denník N

Demografi už majú meno pre deti mileniálov: generácia Alfa. Najstarší z nej sú rovesníci iPadu

Ilustračné foto - Flickr.com/Brad Flickinger
Ilustračné foto – Flickr.com/Brad Flickinger

Deti z tejto generácie môžu mať vďaka technike viac času na seba, ale zároveň budú čeliť klimatickej a demografickej kríze.

Ide o generáciu, ktorá prišla celá na svet výhradne v 21. storočí. Jej najstarší členovia a členky dosiahnu tento rok ešte len desať rokov, ale demografi a marketéri sa už zamýšľajú nad tým, čo ju bude charakterizovať. Zoznámte sa – generácia Alfa, generácia detí, ktoré majú v rodnom liste uvedený dátum narodenia rok 2010 a vyššie.

Týmto deťom sa zvykne hovoriť aj deti mileniálov (to je generácia ľudí narodených od začiatku 80. rokov až do polovice 90. rokov, čiže zhruba dnešní tridsiatnici až štyridsiatnici), hoci sú medzi nimi aj deti rodičov pochádzajúcich zo starších ročníkov generácie X (ľudia narodení v rokoch 1965 až 1980).

Ďalšou prezývkou je iGenerácia – preto, že sa narodila v tom istom roku, ako Steve Jobs predstavil prvý iPad, a aj preto, že tieto deti sú v ovládaní komunikačnej techniky celkom „prirodzené“. Rozličné zariadenia sa k nim často dostávajú (napriek varovaniam odborníkov) ešte v prvom roku života a sú pre ne normálne ako cumeľ.

Jeden z prieskumov, ktorý celosvetovo robili medzi rodičmi detí z generácie Alfa, napríklad odhalil, že

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Rodina a vzťahy

Teraz najčítanejšie