Denník N

Logo Newsfilter Denníka NTýždňový newsfilter: Z Matoviča je hlavný personalista Slovenska s neznámymi zdrojmi

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

1. Matovič musí nájsť davy ľudí na riadenie krajiny. 2. Fico prehral, ale myslí si, že nie dosť. 3. Porazených je viac ako víťazov.

Správy vybral a komentoval Roman Pataj

Podcasty nájdete na: Apple Google Spotify Podbean Amazon Alexa RSS

1. Matovič musí nájsť davy ľudí na riadenie krajiny

Všetko, čo sa udialo do nedeľného rána, je v tejto chvíli nepodstatné. Slovensku sa po ňom ako predseda vlády chystá vládnuť Igor Matovič, ktorého 45-členná strana získala 53 kresiel v parlamente.

Predseda OĽaNO sa bude rozhodovať, či sa pokúsi stáť na čele vlády s obyčajnou alebo ústavnou väčšinou. Na výber má strany Sme rodina (17 poslancov), SaS (13) a Za ľudí (12). Všetci spolu majú 95 mandátov. Matovič hovorí, že práve to je jeho cieľ, aby mohol presadiť napríklad previerky sudcov a prokurátorov.

Lenže vyhraté nemá. Už len nájsť dohodu medzi rozpočtovo zodpovedným Richardom Sulíkom a populistom Borisom Kollárom bude náročné. Aj u Andreja Kisku zas jeho liberálnejší poslanci budú mať problém s výrazne konzervatívnymi partnermi (polovicu klubu OĽaNO tvoria silní konzervatívci) atď.

Ak sa nakoniec predsa len dohodnú, v parlamente budú štvorkoalícii robiť opozíciu len Smer a ĽSNS s 55 mandátmi. Viac čísel nájdete v článku Dušana Mikušoviča.

Matovičova ruleta

Vysoko neštandardné

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter

Podcast Denníka N

Komentáre

Teraz najčítanejšie