Denník N

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter: Matovič zatiaľ skladá vládu po špičkách

1. Predseda OĽaNO hrá o Kisku s Kollárom. 2. V PS/Spolu odstúpilo vedenie. 3. Po Ficovi holobyt.

Správy vybral a komentoval Roman Pataj

Dnes politika musí počkať. V pondelok nečakane zomrel môj blízky kolega Peter Morvay, s ktorým som uplynulých 14 rokov strávil za jedným stolom najskôr v Sme a teraz v Denníku N.

O Petrovi napísal osobný text náš šéfredaktor Matúš Kostolný, ktorý sa oplatí prečítať. Bol by som rád, keby si naši čitatelia o Petrovi zapamätali nielen to, že bol dobrý človek, ale aj to, ako rozmýšľal o svete.

V slovenských médiách doteraz neexistuje nik, kto by tak dobre ako on rozumel maďarskej menšine na Slovensku a Maďarsku samotnému. Vďaka nemu sme sa často dozvedeli, čím žijú a ako rozmýšľajú naši spoluobčania, od ktorých nás oddeľuje jazyková bariéra.

Svojím písaním o týchto témach Peter často nahneval jednu či druhú stranu. Vždy to však robil ako človek, ktorý veril v to, že Slováci a Maďari, a vôbec všetci ľudia spolu môžu a majú nažívať ako priatelia. Kritizoval slovenský, maďarský či akýkoľvek iný nacionalizmus, odsudzoval šírenie nenávisti a snažil sa o prekonávanie historických predsudkov.

Bude nám chýbať.

Foto N – Tomáš Benedikovič

1. Predseda OĽaNO hrá o Kisku s Kollárom

Igor Matovič sa zatiaľ správa uvážlivo. Nevieme, dokedy mu to vydrží. Vieme však, že predseda OĽaNO chce byť premiérom, že pre svoju stranu určite chce ministerstvo vnútra. Nehovorí, či ho bude viesť Gábor Grendel, Lukáš Kyselica alebo niekto iný. Daniel Lipšic to už vylúčil.

Matovič správne verejne odmieta hovoriť o akýchkoľvek menách a delení jednotlivých ministerstiev medzi strany budúcej koalície. Drobnou výnimkou bolo, keď naznačil, že Richard Sulík nemá druhú najsilnejšiu stranu v súvislosti s ambíciou stať sa ministrom financií. Dalo sa to pochopiť tak, že s tým bude mať problém.

Okrem toho by bola verejná debata o postoch aj predčasná, pretože ešte vôbec nie je isté, či vládu naozaj zostavia štyri strany.

Matovič sa zatiaľ sa stretol s Richardom Sulíkom a Borisom Kollárom. V utorok má obedovať s Andrejom Kiskom, ktorý si zatiaľ dáva načas v Poprade.

Matovič už v pondelok navštívil prezidentku Zuzanu Čaputovú, ktorá má viac času ako možný člen koalície Kiska. Aj ona sa chce stretnúť s ďalšími kandidátmi na účasť vo vláde a ak jej potvrdia záujem aspoň traja, rýchlo Matoviča poverí jej zostavením.

Hlavný problém je Kollár

Trojica

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter

Podcast Denníka N

Komentáre

Teraz najčítanejšie