Denník N

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter: Matovič sa musí rozhodnúť, či sa dá bojovať proti mafii s Borisom Kollárom

Kollár v Prezidentskom paláci. Foto – TASR
Kollár v Prezidentskom paláci. Foto – TASR

1. Matovič zatiaľ stále hovorí o koalícii štyroch. 2. Kollár kričal v Prezidentskom paláci po neprítomnom Sulíkovi. 3. PS/Spolu zváži návrh na prepočítanie volieb.

Správy vybral a komentoval Juraj Javorský

1. Matovič zatiaľ stále hovorí o koalícii štyroch

Tretí deň po voľbách už narazila víťazná eufória na koaličné rokovania. Igor Matovič, Richard Sulík aj Andrej Kiska si ešte držali optimistický tón reči, ale slová im poriadne stvrdli. No a Boris Kollár už ani neskrýval zúrivosť – zrejme preto, že tie tvrdé reči ostatných lídrov sa týkali práve jeho.

Keď teda podvečer prezidentka oznámila, že v stredu poverí Igora Matoviča zostavením vlády, znelo to takmer predčasne.

Kiskova hrádza proti mafii. Predstava o štvorkoalícii s ústavnou väčšinou a s 95 hlasmi bola od začiatku lákavá, ale neistá. V utorok ako prvý prehĺbil túto neistotu Andrej Kiska. Pred stretnutím s Igorom Matovičom prezradil novinárom svoje témy na rokovanie a z nich bolo jasné, že ani on nechce byť lacnou nevestou – alebo že možno vôbec nechce byť nevestou.

Od Matoviča chcel odpovede na chúlostivé otázky: čo chce robiť so svojou internetovou anketou, ako zaručí jednotu celej koalície v zahraničnej politike alebo ako naloží koalícia s hodnotovými témami.

Najsilnejším Kiskovým príspevkom do debaty s Matovičom však bol návrh, aby sa koalícia urobila bez Borisa Kollára. Ani pritom nepoužil slová ako „mafia“, stačilo, že hovoril o morálnom a odbornom kredite a o minulosti kandidátov na vládne posty a na verejné funkcie.

Sulík je k dispozícii. Richard Sulík nepôsobil na prvý pohľad tak kategoricky ako Kiska. Vyhlásil, že súhlasí s Matovičovým návrhom rozdelenia postov vo vláde modelom 8 – 3 – 2 – 2 a že SaS je k dispozícii pre akúkoľvek konšteláciu.

Potom sa však aj on rozhodol nešetriť Kollára. Okrem toho, že súhlasil s Kiskovou výhradou k minulosti Kollárovych ľudí, sa prvýkrát po voľbách vrátil k tvrdej kritike Kollárovho ekonomického programu, ktorého vlajkovou loďou je stavanie 25-tisíc bytov ročne. „Nie je ich kde a za čo postaviť,“ zhodnotil Sulík.

Čo na to budúci premiér? Igor Matovič mal zatiaľ náruč roztvorenú doširoka. Na obed s Kiskom odchádzal s tvrdením, že chce dať dokopy ústavnú väčšinu a keď sa vracali,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter

Komentáre

Teraz najčítanejšie